Izraelska gazeta apeluje: Trump może zwalczyć antysemityzm w Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Donald Trump.

Na portalu jednego z najstarszych izraelskich dzienników, Jerusalem Post, ukazał się artykuł, w którym Ira Forman, były wysłannik Departamentu Stanu USA do spraw wykrywania i zwalczania antysemityzmu przekonuje, że Polska ma problem zarówno z autorytaryzmem jak i z antysemityzmem.

“Nie ma lepszej ilustracji relacji między rosnącym autorytaryzmem a antysemityzmem niż niedawna kampania prezydencka w Polsce” – czytamy w najnowszym artykule Iry Forman opublikowanym na łamach Jerusalem Post.

CZYTAJ TAKŻE: Papież zaproszony na konwersję Hagii Sophii w meczet

Trump zwalczy “antysemityzm” w Polsce?

Według izraelskiej gazety udana kampania prezydencka Andrzeja Dudy w dużej mierze opierała się na atakach społeczności LGBT, a także antysemityzmie. Jerusalem Post pisze, że partia rządząca w walce o reelekcję urzędującego prezydenta użyła sloganu “LGBT to nie ludzie”.

Ira Forman pisze także o kwestii żydowskich roszczeń i nawiązuje do słów szefa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zacytowała m.in. jego wywiad dla Radia Maryja: “(Jarosław Kaczyński – przyp. red.) skorzystał z okazji, by przeprowadzić atak na kandydata opozycji Trzaskowskiego za jedynie rozważenie zwrotu mienia żydowskiego. Stwierdził, że »tylko ktoś bez polskiej duszy, polskiego serca i polskiego umysłu może coś takiego powiedzieć…«”. Dziennikarka skrytykowała także Telewizję Polską, która w swoich programach informacyjnych także poruszała sprawę żydowskich roszczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zastąpi Adama Bodnara? Rozpoczęła się batalia o stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

“Co można zrobić, by zniechęcić niedoszłych »autorytarystów« do podsycania nienawiści dla politycznych korzyści?” – pyta Forman. Jej zdaniem jedyną osobą, która może mieć istotny wpływ na polskich rządzących jest prezydent USA Donald Trump. “Polski rząd liczy na wsparcie Stanów Zjednoczonych w wielu kwestiach (…). Administracja Trumpa ma więc możliwość, aby chronić mniejszości w takich miejscach jak Polska” – czytamy w izraelskiej gazecie.

JERUSALEM POST / TYSOL / KRESY.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY