REKLAMA

Szewko o Chinach: „Wchodzą do gry na Bliskim Wschodzie” [WIDEO]

Gościem Mediów Narodowych był dr Wojciech Szewko, specjalista ds. Bliskiego Wschodu. Opowiedział o obecnej sytuacji w Iranie, o potyczkach pomiędzy Chinami i Indiami. Mówił również o chińskich inwestycjach w kraju Persów.

Redaktor Agnieszka Jarczyk zapytała się Wojciecha Szewko o opinię na temat chińsko-irańskiego porozumienia gospodarczego. Negocjacje w tej kwestii trwają od 2016 roku.

„Wartość szacunkowa tego porozumienia to w przybliżeniu 400 mld dolarów. Oznaczałoby to dominację Chin na Bliskim Wschodzie, jak i również wyparcie rosyjskich wpływów w Iranie. Podobne porozumienie Chińczycy zawarli niegdyś z Pakistanem i było ono warte 70 mld dolarów” – wyjaśniał dr Szewko dodając, że przyniesie to ze sobą ogromne inwestycję w infrastrukturę, technologię – „Te inwestycje gospodarcze spłacane irańską ropą to wygrana na loterii dla Teheranu. Gdyby to się urzeczywistniło to Stany Zjednoczone i Zachód będą miały ogromny problem polityczny w Zatoce Perskiej” – powiedział.

Zobacz także: Leszek Miller ostro o Robercie Biedroniu: „Wypadł gorzej niż Magdalena Ogórek”

„Irańczykom są potrzebne inwestycje infrastrukturalne, a tego Rosja im po prostu nie zapewni. Rosjanie najzwyczajniej nie posiadają takich zdolności finansowych do podejmowania takich działań gospodarczych” – dodał znany specjalista od Bliskiego Wschodu.

Wyjaśnił również przyczyny konfliktu chińsko-indyjskiego, gdzie ostatnio doszło do wymiany ciosów pomiędzy obiema stronami – „Modi zdecydował się na konflikt z Chinami o tereny położone na Północ od Kaszmiru. Wejście Chin do Ladakhu da strategiczną, do okazji nad zdobyciem regionu Dżammu i Kaszmiru. Obecnie gra toczy się o kontrolę nad strategicznymi skałami i drogami, umożliwiające łatwą drogę do dalszych regionów indyjskich” – mówił Szewko.

Więcej w materiale poniżej:

Media Narodowe

REKLAMA

Komentarze