RPO podejmuje sprawę niepełnosprawnej z Bydgoszczy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Anna Błaszczak-Banasiak poinformowała, że RPO podejmuje sprawę rozwiązania umowy niepełnosprawnej kobiety przez fundację Dum Spiro Spero. Zostanie sprawdzone, czy bydgoska fundacja kierowała się zasadą równego traktowania. Wcześniej Prezydent Andrzej Duda poprosił Fundację Orlen o pomoc dla poszkodowanej.

Wczoraj na światło dzienne ukazała się sprawa zwolnienia niepełnosprawnej Anny Derewienko z bydgoskiej fundacji Dum Spiro Spero. Kobieta podkreśliła, że prezesem tegoż stowarzyszenia jest radna z Platformy Obywatelskiej. Ta miała rozwiązać umowę z powodu poparcia Andrzeja Dudy przez jej pracownicę.

Zobacz także: Joe Biden – demokrata głoszący pseudo nacjonalistyczne postulaty

Do sprawy odniósł się także Adam Bodnar, który wyjaśniał, że do jego biura nie wpłynął jeszcze żaden wniosek w tej sprawie, lecz zaznaczył iż nie jest to potrzebne do podjęcia działań. Natomiast dyrektor z Zespołu ds. Równego traktowania przy RPO poinformowała, że sprawa zostanie podjęta z urzędu – “Nie otrzymaliśmy żadnej skargi ani wniosku, ale w związku z informacjami publikowanymi w internecie, RPO podjął tę sprawę do wyjaśnienia z urzędu. Nie mamy możliwości skontaktowania się z panią Anną, ponieważ jest osobą prywatną, jednak daliśmy już znać w mediach społecznościowych, że czekamy na kontakt z jej strony” – mówiła Anna Błaszczak-Banasiak.

Zaznaczyła przy tym, że bezpośredni kontakt z Anną Derewienko nie jest niezbędny do wyjaśnienia sprawy. Podkreśliła, że Rzecznik Praw Obywatelskich jest dosyć specyficzną instytucją, która kontroluje przestrzegania prawa przez organy władzy publicznej.

“Planujemy zwrócenie się do organów nadzoru nad tą fundacją, aby sprawdziła, czy w trakcie swojej działalności i realizowanych projektów fundacja kierowała się zasadą równego traktowania. Bez zweryfikowania faktów niczego jednak na tę chwilę nie przesądzamy” – zapowiedziała

Wcześniej do bulwersującej sprawy odniósł się Prezydent Andrzej Duda, który w telefonie do fundacji Orlen poprosił o zapewnienie pomocy dla poszkodowanej Anny Derewienko oraz zadzwonił bezpośrednio do kobiety dodając otuchy.

tvp.info

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY