Nowy szef komitetu bezpieczeństwa państwowego Hongkongu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Carrie Lam, szefowa administracji Hongkongu, powołała nowego sekretarza generalnego Komitetu Ochrony Bezpieczeństwa Państwowego Hongkongu. Został nim Eric Chan, dotychczasowy dyrektor wydziału imigracji.

O nominacji Erica Chana na stanowisko szefa Komitetu Ochrony Bezpieczeństwa Państwowego poinformowała w czwartek chińska agencja prasowa Xinhua. Jednocześnie szefem wydziału imigracji został jego dotychczasowy wicedyrektor Edmond Au.

Zgodnie z nowym prawem, ogłoszonym we wtorek (30.06.2020r. Wszedł w życie tego samego dnia – przyp. red.) Komitet Ochrony Bezpieczeństwa Państwowego Hongkongu jest nadzorowany przez Centralny Rząd Ludowy Chińskiej Republiki Ludowej i przed nim odpowiada. Poza sekretarzem generalnym zasiada w nim specjalny doradca, mianowany przez chiński rząd. Wśród zadań komitetu są m.in. zbieranie informacji wywiadowczych, walka z infiltracją, prowadzenie dochodzeń i innych działań, związanych z bezpieczeństwem publicznym Hongkongu. Po raz pierwszy na terenie Hongkongu będą również działać funkcjonariusze chińskich służb wywiadowczych. Informacje o pracy komitetu będą niejawne, a jego działania nie będą podlegały ocenie hongkońskich sądów. Osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy komitetu będą mogły być sądzone w Chinach kontynentalnych, na mocy tamtejszego prawa.

ZOBACZ TEŻ: Policja rozbija demonstrację 4 czerwca w Hongkongu.

Administracja Hongkongu twierdzi, że wprowadzenie nowego prawa jest konieczne, by przywrócić regionalną stabilność po wielomiesięcznych, antyrządowych protestach. Według władz, restrykcyjne przepisy skierowane są jedynie przeciwko wąskiej grupie osób, zagrażających bezpieczeństwu publicznemu w Hongkongu. Krytycy twierdzą jednak, że oznacza to kres wolności, odróżniającej Hongkong od Chin kontynentalnych.

ZOBACZ TEŻ: Koniec konfliktu w Hongkongu.

W środę (1.07.2020r. – przyp. red.), w 23. rocznicę przekazania Hongkongu Chinom, odbyły się masowe demonstracje przeciwko nowemu prawu. Policja użyła gazu łzawiącego, gumowych kul i armatek wodnych. Zatrzymano 370 osób, w tym 10 na mocy nowego prawa. Działania te spotkały się z krytyką międzynarodową. Wielka Brytania oceniła, że Pekin złamał wspólną, chińsko-brytyjską deklarację z 1984 roku, dotyczącą zarządzania Hongkongiem, po jego przekazaniu Chińskiej Republice Ludowej. Chiny nie uznają deklaracji za wiążącą, a wszelkie głosy krytyki za mieszanie się w wewnętrzne sprawy ChRL.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY