Amerykanie potwierdzają rozmowy z Polską na temat roszczeń żydowskich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W specjalnym raporcie dotyczącego wolności religijnej na świcie zanotowano, że Waszyngton prowadzi rozmowy z polskim rządem w sprawie roszczeń żydowskich. Udział w nich brali przedstawiciele amerykańskiej ambasady, loży żydowskiej, którzy omawiali kwestię uregulowania ustawy 447.

W punkcie dotyczącym wolności religijnej w Polsce autorzy raportu w szczególności zatroszczyli się o jedno wyznanie funkcjonujące w naszym kraju. Już we wstępie poruszono temat bez spadkowych roszczeń żydowskich – “Ambasador Stanów Zjednoczonych, przedstawiciele ambasady i odwiedzający Polskę amerykańscy urzędnicy państwowi rozmawiali z przedstawicielami rządu ostanie postępowań dotyczących zwrotu mienia oraz o zwalczaniu antysemityzmu”.

“W lutym sekretarz stanu publicznie wezwał władze do przyjęcia kompleksowych przepisów dotyczących zwrotu własności prywatnej osobom, które utraciły mienie podczas Holokaustu. W maju i wrześniu specjalny pełnomocnik Departamentu Stanu USA ds. monitoringu i walki z antysemityzmem rozmawiał z przedstawicielami władz i liderami społeczności żydowskich na temat walki z antysemityzmem” – opisuje raport zamieszczony na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

Zobacz także: Bez Zvi: „O roszczeniach nie należy dyskutować w mediach”

Warto dodać, że nad restytucją mienia religijnego dla różnych grup wyznaniowych w Polsce pracują cztery komisje, choć sprawa głównie dotyczy się kwestii tzw. żydowskich kamienic o które starają się osoby prywatne.

“Krytycy nadal wskazywali, że przepisy regulujące restytucję mienia związków wyznaniowych nie rozwiązują kwestii spornych nieruchomości będących obecnie własnością prywatną. Kilka kontrowersyjnych, skomplikowanych spraw pozostało nierozstrzygniętych. Obejmowały one szereg przypadków, w których budynki i osiedla zbudowano na gruntach, na których pierwotnie położone były cmentarze żydowskie zniszczone podczas lub po II wojnie światowej. Społeczność żydowska nadal wskazywała, że tempo restytucji mienia wspólnot żydowskich było powolne, związane z nim koszty obsługi prawnej wysokie a zgłaszający roszczenia często nie odzyskiwali mienia ani nie uzyskiwali rekompensat. Przykładem może być rozpoczęty 19 lat temu proces zwrotu starego cmentarza żydowskiego w Kaliszu, który do końca roku nie został rozstrzygnięty” – wskazują amerykanie.

Przypomniano także, że 20 maja 2020 roku żydowska loża B’nai B’rith International skrytykowała polski rząd za odmowę zwrotu majątku ofiarom Holokaustu. Przytoczono również słowa Premiera Morawieckiego, które skrytykował przewodniczący Światowej Organizacji ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) uznający je za brak wrażliwości w stosunku do ofiar Holokaustu oraz za wypaczające wspólną polsko-żydowską historię. Wezwał on również do wypełnienia przez Polskę Deklaracji Terezińskiej.

Przytoczono również krytyczne głosy polskich polityków wobec bezprawnych roszczeń żydowskich w tym byłego wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki z Kukiz’15, polityków PiS czy też Grzegorza Brauna z Konfederacji przytaczając jego wypowiedź z majowej konferencji – “Imperium amerykańskie jest tu politycznym, a także militarnym narzędziem żydowskiego szantażu przeciwko Polsce” – należy zaznaczyć, że rząd amerykański bacznie śledzi informacje na temat roszczeń żydowskich na każdym portalu informacyjnym.

Pełen raport znajdą państwo tutaj.

nczas.com

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY