REKLAMA

Turecka ekspansja na Bliskim Wschodzie. Atak na kurdyjskie cele w Iraku

REKLAMA

Trwa turecka ekspansja militarna na Bliskim Wschodzie oraz stopniowa eliminacja kurdyjskiej opozycji i ludności cywilnej. Władze w Ankarze poinformowały o nalotach na kurdyjskie bazy w Iraku. Nie podano liczby ofiar, lecz ujawniono że zginęło trzech ważnych dowódców PKK odpowiedzialnych za ataki na Turcję.

W niedzielny wieczór turecka armia rozpoczęła naloty na kurdyjskie cele w Iraku. Zakończyły się dziś nad ranem oraz w Ankarze ogłoszono sukces. Tureckie myśliwce w ramach akcji „Orli Szpon” zdaniem resortu obrony wzięły odwet na kurdyjskich terrorystach z Partii Pracujących Kurdystanu.

„Rozpoczęła się operacja Orli Szpon. Nasze samoloty zwalają jaskinie na głowy terrorystów” – ogłoszono na twitterze tureckiego MON.

https://twitter.com/tcsavunma/status/1272415730068307968

Zobacz także: Marsz w Oświęcimiu zatrzymany! Skandaliczna decyzja dyrekcji muzeum [WIDEO]

Łącznie zaatakowano 81 placówek należących do PKK leżących w Iraku m.in w Sinjar, Qandil, Karacak, Zap, Avasin-Basyan, Hakurk. Nie podano jednak ile osób zginęło podczas nalotów, lecz ujawniono że miało zginąć trzech ważnych dowódców tej bojówki.

Władze w Ankarze podkreślają, że działali w ramach międzynarodowego prawa do obrony. Myśliwce wystartowały natomiast z różnych baz z kraju, głównie z miast w regionie Diyarbakir i Malatya.

W swoim oświadczeniu tureckie władze powołują się na bezpieczeństwo kraju – „PKK i inne elementy terrorystyczne zagrażają bezpieczeństwu naszego narodu i granic, a ataki na nasze bazy i placówki narastają z każdym dniem”.

Partia Pracujących Kurdystanu to ruch separatystyczny tureckich Kurdów, którzy wypowiedzieli wojnę Turcji w 1984 r. W konflikcie zginęło do tej pory ponad 40 tys. osób. Uznawana jest również m.in. przez kraje UE i Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną.

o2.pl

REKLAMA

Komentarze