Demonstracje przed siedzibą LOT-u. Związkowcy piszą do Komisji Europejskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W środę, 10 czerwca, o godz. 11 przed siedzibą LOT-u miały miejsce demonstracje związków zawodowych w PLL LOT. Część związkowców sprzeciwia się propozycji zmiany sposobu wynagradzania przez zarząd spółki.

“Uważam, że narodowy przewoźnik powinien dawać przykład całemu rynkowi w Polsce, dbać o pracowników i nie zastanawiać się, czy lepiej jest wymusić samozatrudnienie, tylko zatrudniać na etatach. Podejrzewamy, że chce się nas pozbyć” – mówiła Agnieszka Szelągowska, wiceprzewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego w Polskich Liniach Lotniczych LOT.

Zarząd najpierw zaproponował obniżkę płac dla stewardess do poziomu płacy minimalnej, a dla pilotów o ponad 70 proc. Taka obniżka miałaby obowiązywać aż trzy lata. Kolejna oferta to obniżka pensji o połowę i przeniesienie pracowników na pół etatu.

21 maja LOT ogłosił, że doszedł do porozumienia w sprawie warunków płacowych z personelem lotniczym i pokładowym. Udało się je osiągnąć wobec osób współpracujących na zasadach w oparciu o kontrakty i samozatrudnienie. Na jego mocy piloci i stewardessy, którzy pracują dla państwowego przewoźnika na umowach cywilno-prawnych, otrzymywałyby gwarantowane świadczenie w wysokości od 2500 do 7200 zł niezależnie od liczby przepracowanych godzin.

Dzień później – 22 maja, narodowy przewoźnik poinformował, że wobec braku porozumienia ze stroną społeczną ws. zmian zasad wynagradzania zatrudnionych na umowy o pracę, spółka rozpoczęła konsultacje wypowiedzeń zmieniających, obniżających o połowę wymiar etatu tych pracowników.

List związkowców do Komisji Europejskiej

“Nasz przewoźnik, Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się w kryzysie. Z pewnością potrzebne będzie dofinansowanie ze strony państwa i zgoda Komisji. (…) Sytuacja jest jednak nadzwyczajna i nieporównywalna z tym, co znaliśmy dotąd. Nigdy w przeszłości nie było zagrożenia utraty tylu miejsc pracy i zapaści w całej branży” – czytamy w liście ZZ Personelu Pokładowego i Lotniczego z 8 czerwca br., adresowanym do przewodniczącej Komisji Europejskiej. Apelują w nim o zgodę KE na dofinansowanie LOT-u przez polski rząd.

Chęć udzielenia pomocy publicznej narodowemu przewoźnikowi zadeklarował wicepremier Jacek Sasin. Jednak od czasu restrukturyzacji spółki, LOT objęty jest 10-letnim zakazem korzystania z pomocy publicznej.

źródło: businessinsider.com.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY