Premier Węgier o sankcjach UE wobec Białorusi: “Partnerstwa nie można budować na sankcjach”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Viktor Orban

W piątek premier Węgier Viktor Orban spotkał się w Mińsku z prezydentem Białorusi, Aleksandrem Łukaszenką. Opowiedział się za zniesieniem sankcji wobec Białorusi oraz bliższą współpracą tego kraju z UE.

Premier Węgier wyraził przekonanie, że chociaż Białoruś uczestniczy w Partnerstwie Wschodnim, to partnerstwo to nie może opierać się na sankcjach. Podkreślił także, że relacje z Eurazjatycką Unią Gospodarczą stanowią ważny interes gospodarczy i handlowy Europy.

Do końca lutego 2021 roku kraje Unii Europejskiej przedłużyły embargo na dostawę sprzętu oraz broni na Białoruś, które mogłyby zostać użyte do celów represyjnych. W dalszym ciągu funkcjonuje także zakaz podróżowania do krajów Unii czterech obywateli Białorusi oraz zamrożone są aktywa. Sankcje te wiążą się z wydarzeniami z lat 1999-2000, kiedy zaginęło dwóch polityków opozycji białoruskiej, 1 dziennikarz i jeden biznesmen.

“Żyjemy w epoce emancypacji Wschodu i Zachodu”

Węgry oraz Białoruś zapowiedziały także współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej.  Jak twierdził na spotkaniu Aleksander Łukaszenka, Białoruś i Węgry spotkały się z „absolutnie bezprecedensowymi” sytuacjami, kiedy inne państwa wywierały na nie presję. Otoczenie zewnętrzne  ponadto próbowało przeciwdziałać „realizowaniu suwerennego prawa do rozwijania pokojowych programów jądrowych”.

Premier Węgier odniósł się także do sytuacji międzynarodowej w związku z pandemią koronawirusa. Stwierdził, że kraje zachodnie często uważają się za przedstawicieli wyższych idei, a inne państwa im się nie przeciwstawiają. Dodał ponadto, że chociaż żyjemy w epoce emancypacji Zachodu i Wschodu, to państwa Europy Środkowej zaczną się zwracać ku własnym interesom.

Łukaszenka poinformował, że Węgry są dla Białorusi najbliższym partnerem spośród państw Unii Europejskiej. Obaj prezydenci opowiedzieli się także za pogłębianiem wzajemnych relacji. „Mam wielką nadzieję, że to spotkanie będzie istotnym krokiem naprzód.” – powiedział między innymi Viktor Orban.

ŹRÓDŁO: PAP

Zobacz także: [NASZ WYWIAD] J. Zgierski: „Trzaskowski to funkcjonariusz frontu ideologicznego”

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY