Isakowicz-Zaleski: “W Kościele kwitnie lawendowa mafia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski / fot. Wikimedia Commons

Wywiadu dla portalu “Onet” udzielił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, w którym to poruszono tematy pedofilii w Kościele Katolickim czy też homo-lobby wśród duchownych. Odniósł się także do ostatnich dwóch produkcji filmowych o problemie wykorzystywania seksualnego nieletnich w Polsce.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w rozmowie z dziennikarzem “Onetu” Szymonem Piegzą wyznał, że w rok od ostatniej produkcji braci Sekielskich o pedofilii w Kościele Katolickim nie wiele się zmieniło – “W świadomości wiernych świeckich i szeregowych księży zmieniło się dość dużo. Jest większa wrażliwość na te problemy. Jednak w samych strukturach kościelnych zmiana jest niewielka. Doszło wprawdzie do spektakularnych wydarzeń jak np. usunięcie z sanktuarium maryjnym w Licheniu pomnika ks. Eugeniusza Machulskiego, oskarżanego o kontakty seksualne z młodym mężczyzną, ale przełomu ogólnie nie było”.

Zobacz także: Bosak i Braun: „Wzywamy do wypowiedzenia konwencji Stambulskiej”

Jeden z czołowych duchownych udzielających się w mediach podkreślał, że Kościół musi dokonać samooczyszczenia się z przestarzałych hierarchów chroniących pedofilów – “Same filmy niczego nie zmienią. Potrzebne są wewnętrzne reformy polskiego Kościoła. Nadzieją byłby większy udział ludzi świeckich np. w zarządzaniu sprawami finansowymi i gospodarczymi. Dotyczy to także wizytowania parafii czy lekcji katechezy w szkołach” – proponował Isakowicz-Zaleski.

Duchowny zaproponował także, aby w komisjach kościelnych zajmujących się sprawami wykorzystywania nieletnich zasiadły kobiety doświadczone i posiadające wiedzę w tej tematyce. Podał za przykład przypadek kobiety molestowanej w przeszłości przez księdza, która zgłosiła się do nucjatury apostolskiej. Tam pomimo kulturalnego i otwartego podejścia do traumatycznych wydarzeń, księżom zabrakło głosu eksperta w postaci kobiety.

W wywiadzie poruszono problem homo-lobby w Kościele, mającego swoje epicentrum w Watykanie. Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego w archidiecezji krakowskiej pod urzędowaniem abp. Marka Jędraszewskiego kwitnie lawendowa mafia – “Dziś w Krakowie, pod nowymi rządami, lawenda znów kwitnie. Na szczęście jest wielu duchownych i świeckich, którzy coraz głośniej upominają się o prawdę i oczyszczenie Kościoła”.

Kapłan proponuje również, aby powstała państwowa komisja do walki z pedofilią w Kościele, która w prawdzie miała powstać jakiś czas temu, lecz nadal nie scalono jej składu. Po jednym kandydacie miał wskazać Prezydent RP, Senat i rzecznik praw dziecka oraz trójkę pozostałych członków miał wskazać Sejm. Sprawa tej specjalnej komisji jak dotychczas ucichła.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY