Dr Golonka: Nacisk katolików we Francji przyniósł efekt [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzięki interwencji tradycyjnych katolickich zgromadzeń i organizacji świeckich, we Francji znacznie poluzowano restrykcje odnośnie kultu religijnego. W tej chwili obostrzenia są tam łagodniejsze niż w Polsce. Do sprawy odniósł się na antenie Mediów Narodowych dr Wojciech Golonka.

We Francji restrykcje wobec zgromadzeń religijnych były do niedawna znacznie bardziej surowe niż w stosunku do innych dziedzin życia. Z tego powodu kilka organizacji duchownych i świeckich, m.in. Bractwo Św. Piusa X czy Instytut Chrystusa Króla, zdecydowało się złożyć skargę do Rady Stanu.

Wolność kultu jest gwarantowana rzez konstytucję Francji i międzynarodowe traktaty. Na tej podstawie kilka tradycyjnych zgromadzeń, dwie partie polityczne i kilkunastu indywidualnych obywateli złożyło skargę na tę dyskryminację – mówi dr Golonka.

Bosak ostro uderza w PiS: „Rząd manipuluje emocjami społecznymi”

Skarga poskutkowała wyrokiem Rady Stanu, która nakazała poluzowanie obostrzeń. Teraz obowiązują przepisy nakazujące zachowanie 1 m odległości między osobami w kościele. Niezbyt przychylnie przyjął to jednak francuski episkopat.

Biskupi nie poparli tej drogi zaskarżenia. Episkopat zdystansował się od tego wyroku zaznaczając, że preferuje drogę dialogu – podkreślił gość Mediów Narodowych.

Dr Golonka odniósł się także do postawy polskich biskupów w czasie epidemii.

Mamy episkopat świętego spokoju. Ten episkopat reaguje, gdy pojawia się np. jakiś film – zaznaczył.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY