Wchodzi w życie ustawa antyprzemocowa. Prezydent podpisał ustawę

Dodano   0  
  Loading

W środę Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przemocy domowej. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz innych ustaw pozwoli na m.in. natychmiastowe usunięcie sprawcy przemocy domowej z mieszkania.

Nowe przepisy zakładają zapewnienie szybkiego postępowania oraz wprowadzenie natychmiastowej izolacji sprawcy przemocy domowej. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie od teraz egzekwowany przez policję lub żandarmerię, która będzie mogła użyć środków przymusu. Funkcjonariusze na stwierdzenie sprawcy, iż nie ma gdzie się udać po eksmisji, mają wskazać placówki zapewniające miejsca noclegowe. Zaproponują również miejsca, gdzie można rozpocząć leczenie od uzależnień.

Ustawa wprowadza również ewentualny zakaz zbliżania się sprawcy do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Dodatkowo w określonych przez ustawę sprawach pisma procesowe będą mogły być doręczane nie tylko przez pocztę, ale również za pośrednictwem policji, a osoby domagające się zastosowania środków wobec sprawcy przemocy zwolnione będą z kosztów sądowych.

Sejm uchwalił rządową nowelizację pod koniec kwietnia br. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

źródło: radiomaryja.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY