Tarcza Antykryzysowa wpływa do przedsiębiorców z opóźnieniem. Urzędnicy nie ułatwiają

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Przedsiębiorcy złożyli do tej pory ok 3,5 mln wniosków o zapomoge w związku z kwarantanną wprowadzoną na czas pandemii covid-19. Firmy czekają nawet miesiąc czasu na rozpatrzenie wniosków, urzędnicy tłumaczą się skomplikowaną ręczną weryfikacją. Najgorzej jednak sprawa wygląda w powiatowych urzędach pracy, gdzie trafiają wnioski o mikropożyczki.

Jak donosi ministerstwo rozwoju wniosków o zapomoge postojową z tytułu rządowej Tarczy Antykryzysowej rozpatrzono dopiero ok. 35 procent, natomiast o pożyczki w powiatowych urzędach pracy ok 50 procent. Urzędnicy jako przyczynę takiej sytuacji wskazują na błędne lub niekompletne wypełnianie dokumentów. Zupełnie inaczej wygląda sprawa tzw. Tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju gdzie na pomoc czeka się zaledwie kilka dni, pracownicy tłumaczą, że jest to spowodowane sprawnym systemem informatycznym, który działa automatycznie. “Od czasu uruchomienia tarczy antykryzysowej łączna kwota wsparcia dla przedsiębiorców i samozatrudnionych to ponad 7,36 mld złotych” – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Do tej pory wypłacono ok 300 tyś świadczeń postojowych na kwotę ponad 570 mln złotych natomiast w ramach pomocy urzędów pracy wypłacono już ok. 450 tyś świadczeń ( z 900 wszystkich, które wpłyneły) na kwotę 2,2 mld złotych.

Zobacz także : Doradca Trumpa: „Komunistyczna Partia Chin powinna wypłacić USA odszkodowanie za koronawirusa”

Przypomnijmy, że rządowa Tarcza Antykryzysowa zawiera :

-Zwolnienie firm z opłacania składek do zakładu ubezpieczeń społecznych dla mikrofirmy zatrudniających do 9 pracowników.

-Świadczenie postojowe w wysokości 2080 złotych.

– Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy.

Wartość Tarczy Antykryzysowej szacuje się na 212 mld złotych czyli około 10 procent PKB.

Zobacz także : Państwo z prawem konfiskaty majątku bez sądowego wyroku? Szalony pomysł Ziobry

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY