REKLAMA

Państwo z prawem konfiskaty majątku bez sądowego wyroku? Szalony pomysł Ziobry

Państwo z prawem konfiskaty majątku bez sądowego wyroku? Szalony pomysł Ziobry

Resort Zbigniewa Ziobry forsuje nowe przepisy pozwalające na tzw. prewencyjną konfiskatę majątku. Takie rozwiązanie de facto oznaczałoby możliwość przejęcia majątku podejrzanego bez wcześniejszej zgody sądu. Rada Przedsiębiorczości podnosi alarm w tej sprawie ostrzegając, że taki pomysł niesie ze sobą dramatyczne konsekwencje.

REKLAMA

Krytyczne głosy wobec projektu

Rada Przedsiębiorczości uważa, że: – Może to być ostrze skierowane przeciwko uczciwym przedsiębiorcom. Bazując na proponowanych ustaleniach, organy ścigania nie będą musiały wykazywać, iż dany majątek posłużył do popełnienia przestępstwa bądź został pozyskany w nielegalny sposób. Bardzo kąśliwie do tej propozycji odniósł się Marek Goliszewski prezes BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC” Ustawodawca na obywatela chce przerzucić ciężar udowodnienia, że jego majątek pochodzi z legalnych źródeł”- ocenia.

Co jeszcze bardziej niepokojące konfiskata prewencyjna miałaby dotyczyć także osób, które nie są w stanie wykazać legalnego źródła pochodzenia, ale nie jest w ich sprawie toczone postępowanie. Rada Przedsiębiorczości informuje o sprzeczności proponowanych przepisów z art.46 Konstytucji RP. Wydano w tej sprawie specjalnej oświadczenie, a oto jego fragment:

„Nie może być prewencyjnego represjonowania obywateli, niedopuszczalnego w demokratycznym państwie prawnym”

Rada podkreśla, że absolutnie podziela pogląd

REKLAMA

Komentarze