Pomoc prawna w czasie epidemii – kolejne edycje poradników Ordo Iuris

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dziewczynka w maseczce.

/ fot. Canva/Pexels

Polskie władze rozpoczęły proces „odmrażania” gospodarki i życia społecznego polegający na stopniowym zdejmowaniu restrykcji wprowadzonych do walki z koronawirusem. Wiąże się to ze zmianami w prawie, które mają wpływ na życie większości Polaków. Dotyczą one m.in. swobody przemieszczania się, handlu czy uczestnictwa w obrzędach religijnych. Aby ułatwić Polakom funkcjonowanie w tych zmieniających się warunkach, Instytut Ordo Iuris wydał kolejne edycje dwóch poradników – ogólnego, regulującego różne kwestie prawne oraz drugiego, przeznaczonego dla duchownych i wiernych, dotyczącego spraw związanych z organizacją kultu religijnego.

POBIERZ PORADNIKI – LINK

20 kwietnia rozpoczął się pierwszy etap znoszenia obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. Możliwe jest korzystanie z parków i lasów, zwiększono liczbę osób, która może przebywać w sklepach i obiektach kultu religijnego. Zezwolono również na poruszanie się w celach rekreacyjnych. W tych dniach do pracy zaczyna powracać część firm i urzędów. Zgodnie z zapowiedziami rządu, w następnym etapie mają być zdejmowane kolejne restrykcje dotyczące handlu, działalności hoteli i miejsc noclegowych czy instytucji kultury.

Dalej obowiązuje jednak zdecydowana większość obostrzeń. Nie pracują m.in. szkoły czy stacjonarne lokale gastronomiczne. W środkach komunikacji publicznej może być zajęta tylko połowa miejsc. Obowiązuje zakaz zgromadzeń większych niż dwie osoby. Od 16 kwietnia konieczne jest także zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych.

Czeski sąd: niektóre obostrzenia nielegalne. Odmrożenie szybsze niż zakładano

Pierwszy z poradników Ordo Iuris ukazał się już w trzeciej wersji. Dotyczy on m.in. administracyjnych kar pieniężnych, funkcjonowania służby zdrowia, szczegółowej ewidencji i terminu obowiązywania poszczególnych nakazów, zakazów i ograniczeń. Prawnicy wyjaśniają kwestie dotyczące korzystania z e-recepty i teleporad lekarskich, możliwości przełożenia planowanych zabiegów i wizyt u lekarzy czy odwiedzin przebywających w szpitalach pacjentów. W poradniku znajdują się również informacje na temat regulacji prawnych dotyczących kwarantanny. Instytut precyzuje, kto musi być na nią skierowany oraz jakie są prawa i obowiązki takiej osoby.

Poradnik odnosi się ponadto, do spraw związanych z działalnością zakładów pracy. Określa on m.in. ramy prawne dotyczące pracy zdalnej oraz możliwości uzyskania pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W publikacji znajdują się też informacje na tematy takie jak ograniczenia w przemieszczaniu się czy  korzystaniu z miejsc rekreacji.

Drugi poradnik dotyczy organizacji posługi religijnej w czasie epidemii. To już drugie wydanie tej publikacji, dostosowane do zmienionych przepisów. Poradnik określa m.in. ilu ludzi może przebywać w świątyniach oraz które z osób uczestniczących w obrzędach muszą zasłaniać nos i usta. Znajdują się tam również informacje na temat możliwości korzystania z „tarczy antykryzysowej” przez parafie i wspólnoty religijne. Publikację uzupełnia, przygotowany przez lekarza internistę i geriatrę – dr. hab. Andrzeja Lewandowicza, rozdział poświęcony zaleceniom higienicznym dotyczącym sprawowania i udziału w obrzędach religijnych.

 „Trzecia edycja poradnika ogólnego i druga edycja poradnika dotyczącego posługi religijnej to bezprecedensowe opracowania dotyczące przede wszystkim zagadnień wynikających z kolejnych rozporządzeń Rady Ministrów. Z nowych wydań publikacji można się dowiedzieć m.in. które ograniczenia, nakazy i zakazy aktualnie obowiązują do odwołania, a które zostały ograniczone datą dzienną. Wśród nowych zagadnień znalazły się m.in. te dotyczące zmian w organizacji mszy świętych, omówienie administracyjnych kar pieniężnych, jak również zniesienie ogólnego zakazu przemieszczania się na obszarze Polski. O ile większość polskich publikacji poświęconych tematom regulacji prawnych wprowadzanych w związku z epidemią koncentruje się na tzw. tarczach antykryzysowych, o tyle nasze poradniki nie skupiają się jedynie na regulacjach dotyczących przedsiębiorców” – podkreśla mec. Tomasz Piotr Chudzinski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

„Naszym celem jest dostarczenie proboszczom i innym duchownym odpowiedzialnym za parafie i różnego rodzaju organizacje kościelne, syntetycznej wiedzy pozwalającej na podjęcie właściwych działań w tym trudnym czasie. Jednocześnie przepisy prawa związane z walką z pandemią – z tym z jej ekonomicznymi skutkami – podlegają właściwie ciągłym zmianom. Dlatego postanowiliśmy przygotować drugą edycję poradnika, która obejmuje zarówno przepisy „tarczy antykryzysowej 2.0”, jak i rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia, w którym m.in. wprowadzono dla kościołów zasadę jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Oczywiście, poradnik będzie nadal aktualizowany. Zapraszamy duszpasterzy do korzystania z naszej infolinii, czy możliwości mailowego kontaktu z prawnikiem. Nasi specjaliści na bieżąco udzielają porad dostosowanych do konkretnych stanów faktycznych. Poza tym, tak zdobyte doświadczenie na pewno wykorzystamy w trzeciej i kolejnych edycjach naszego opracowania” – wyjaśnia Konrad Dyda z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

Instytut Ordo Iuris uruchomił także infolinię prawną w związku z epidemią koronawirusa. Na numer 533 326 803 można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 11-17. Dostępny jest również adres mailowy [email protected].

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY