Upadek Zachodu zaczął się od Williama Ockhama? M. Masny [WIDEO]

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Fot. YouTube/MediaNarodowe

W ramach serii “Idee mają konsekwencje” Marcin Masny mówił widzom Mediów Narodowych o upadku Zachodu, Williamie Ockhamie. Zapraszamy!

Marcin Masny, w ramach cyklu “Idee mają konsekwencje” i współpracy Dziennika Narodowego z Mediami Narodowymi, mówił o początkach upadku Zachodu. Marcin Masny zaznaczył skąd tytuł “Idee mają konsekwencje”. Oczywiście jest to nawiązanie do publikacji Richarda M. Weaver’a, amerykańskiego konserwatysty, wykładowcę filozofii, platonika. Przekład tej książki na język polski zrobiła Barbara Bubula, wieloletnia posłanka Prawa i Sprawiedliwości. “Tej partii, która pragnie uchodzić, a może przynajmniej pragnęła uchodzić za konserwatywną, a na pewno nigdy nią nie była”.

“Ponieważ PiS jest po prostu ariergardą rewolucji i postępu, tak jak na przykład Robert Biedroń jest szpicą, awangardą postępu” – zaznaczył dr Marcin Masny. Właśnie o tej rewolucji, postępie oraz upadku Zachodu, który jest ich konsekwencją, w programie była mowa. Richard M. Weaver “dostrzegał początek nieszczęścia Zachodu, początek upadku Zachodu, nie tak jak inni w Lutrze, rewolucji francuskiej, w Kartezjuszu. On dostrzegał ten początek upadku Zachodu w późnym średniowieczu, a mianowicie w nurcie filozoficznym zwanym nominalizmem. Uważał, że William Ockham, znany jako autor >brzytwy<, był tym który zaczął rujnować myśl Zachodu, europejską, katolicką”.

ZOBACZ TAKŻE: Radny z PiS w proteście odchodzi z partii. Zrobił to przez… Facebooka

Czym jest nominalizm? Nominalizm i realizm to przeciwstawne nurty rozumienia człowieka i świata. “Są obecne od starożytności aż po dziś dzień. Co więcej, są obecne w naszym życiu, rozumowaniu”. Chociaż być może nie znamy tych pojęć, to właśnie takie postawy są obecne w naszym życiu. Dr Marcin Masny pokazywał przykłady tych dwóch postaw, dwóch nurtów filozofii. Weaver mówił, że nominalizm jest “ruiną naszego obcowania ze światem i obcowania między nami”. Problemy naszej cywilizacji wynikają właśnie z tego, że często zapomina się o umyśle, rozumie, realizmie. Zachęcamy do wysłuchania tego bardzo ciekawego, kilkunastominutowego wykładu.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY