Marszałek Sejmu: Wybory prezydenckie nie są zagrożone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, podkreśliła iż wybory prezydenckie zaplanowane na 10. maja nie są zagrożone z powodu pandemii koronawirusa. Rząd nie planuje również przesunięcia terminu wyborów. Konstytucja przewiduje zmianę terminu wyborów po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego.

Elżbieta witek podczas konferencji prasowej powiedziała, że nie jest zaplanowane przesunięcie wyborów prezydenckich – “Nie ma takich planów, data 10 maja 2020 r. pod tym kątem jest niezagrożona. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego, a to nie wyklucza przeprowadzenia wyborów prezydenckich” – podkreśliła Marszałek Sejmu.

Zobacz także: Chiny pomogą Polsce w walce z koronawirusem. Prześlą testy i środki ochronne

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest na bieżąco monitorowana przez polski rząd. Marszałek zaznacza, iż podejmowane są sprawne działania, które mają na celu powstrzymanie rozszerzania się koronawirusa – “Otrzymane ze strony społeczeństwa zrozumienie jest w obecnej sytuacji bardzo ważne” – dodała Witek.

“Państwo polskie dołoży wszelkich starań, aby wybory odbyły się terminowo oraz z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa wobec obywateli” – powiedziała.

Konstytucja Polski przewiduje sytuację, w której wybory odsuwane są od pierwotnego terminu. Rząd musiałby przedstawić wniosek Prezydentowi RP o wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, czyli: stan wojenny, wyjątkowy oraz klęski żywiołowej. Po wprowadzeniu jednego z tych stanów wybory mogłyby się odbyć nie wcześniej niż 90 dni od jego zakończenia.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY