REKLAMA

Ludzkość coraz bliższa pokonania HIV – londyński pacjent wyleczony

Naukowcy ogłosili, że londyński pacjent, który chorował na HIV został wyleczony. Ponad 2 lata temu zastosowano u Adama Castillejo bardzo kosztowną terapię za pomocą komórek macierzystych. Pacjent nie wykazuje obecnie zakażenia wirusem. Ludzkość musi jeszcze zaczekać na powszechne leczenie.

Adam Castillejo został wyleczony z HIV za pomocą komórek macierzystych. Lekarze przez 30 miesięcy obserwowali stan pacjenta, sprawdzając czy choroba nawraca. Przez ten czas nie wykryto w jego organizmie komórek wirusa.

Zobacz także: Michał Murgrabia w Telewizji Trwam rozmawiał o okultyzmie

W 2016 roku londyński pacjent poddał się bardzo kosztownej terapii leczenia za pomocą zdrowych komórek macierzystych. Jeszcze wcześniej zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina. Lekarze stali więc przed nie lada wyzwaniem znalezienia odpowiedniego dawcy. Udało im się jednak wyleczyć obydwie choroby.

„Chcę być ambasadorem nadziei” – mówił dziennikarzom, szczęśliwy Adam Castillejon.

Czy ludzkość posiada już lek na HIV?

Jest to drugi taki przypadek na świecie, gdzie naukowcy zdołali wyleczyć człowieka z HIV. Podobny przebieg terapii przeszedł w 2011 roku Timothy Brown. Berlińscy lekarze podali choremu na HIV i raka pacjentowi komórki macierzyste, które go wyleczyły.

„Nasze ustalenia pokazują, że sukces transplantacji komórek macierzystych jako lekarstwa na HIV, po raz pierwszy opisany dziewięć lat temu u „berlińskiego pacjenta”, można powtórzyć” – wyjaśniał prof. Ravindra Kumar Gupta z Uniwersytetu Cambridge.

Proces leczenia komórkami macierzystymi nie należy do prostych. Przeszczepione zdrowe komórki replikują się u pacjenta skutecznie blokując komórki HIV. Są one również odporne na wirusa.

„Nie jest to leczenie szeroko oferowane pacjentom z HIV, którzy są skutecznie leczeni przeciwretrowirusowo” – zastrzegł prof. Kumar Gupta.

Taka terapia jest nakreślona dużym ryzykiem. Stosowana jest tylko u pacjentów chorych jednocześnie na HIV oraz nowotwory hematologiczne. Niewykluczone, że w przyszłości ludzkość zdolna będzie leczyć za pomocą terapii genowej.

radiozet

REKLAMA

Komentarze