[OPINIA] Kamiński: Turcja otwarcie wspiera nawet najbardziej radykalnych dżihadystów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Poseł Krystian Kamiński Konfederacja

Eskalacja w syryjskim #Idlib. Turcja, która już otwarcie wspiera tam nawet najbardziej radykalnych dżihadystów (np. Tahrir asz-Szam), straciła kilkudziesięciu żołnierzy w nalocie, prawdopodobnie przeprowadzonym przez Rosjan. Turcja grozi Syrii wojną na pełną skalę.

W związku z faktyczną konfrontacją nie tylko z armią syryjską, ale i z Rosją, Turcja nagle przypomniała sobie o #NATO. Ankara będzie naciskać na zaangażowanie się i Sojuszu, i UE we wsparcie czegoś co jest jej jednostronną oraz agresywną interwencją wojskową wspierającą dżihadystów. Władze Turcji uciekają się też do otwartego szantażu. Właśnie otworzyły granice z UE dla nielegalnych migrantów, których jest w Turcji jest około 3,5 mln migrantów z innych państw Bliskiego Wschodu. tureckie służby mają wręcz zachęcać do wyruszenia w dalszą drogę do Europy. W mediach społecznościowych na tureckich profilach pojawiają się liczne nagrania tłumów nielegalnych migrantów ruszających w drogę. To może być kampania nacisku propagandowego, ale być może jeszcze dziś u wybrzeży grackich wysp pojawią się tysiące tego rodzaju “turystów”.

Turcja od samego początku wojny w #Syria w 2011 r., zapewniła rozległe wsparcie rebeliantom, w tym ugrupowaniom dżihadystycznym. Przyczyniła się do rozpalenia konfliktu, okupuje całe połacie syryjskiego terytorium. Wywołała konflikt, którego nie obejmują zobowiązania sojusznicze. NATO nie może żyrować imperialnych, neoosmańskich ambicji #Erdogan a państwa Unii Europejskiej powinny bezwzględnie egzekwować kontrolę na swoich granicach i przestrzegać zasady, że składający wnioski o azyl powinni czynić to w pierwszym bezpiecznym państwie na swojej drodze.

Rząd Polski powinien natychmiast rozpocząć rozmowy z władzami Grecji i Bułgarii na temat sytuacji na ich granicach z Turcją i być gotowym do zapewnienia wsparcia przy uszczelnianiu tych granic, ile potrzebę taką zadeklarują Ateny i Sofia.

[OPINIA] Krystian Kamiński: Wybory w Hamburgu i prawybory Demokratów

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY