Ardanowski: Polityka klimatyczna nowym wyzwaniem dla rolników

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Dzisiaj w Warszawie odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa z krajów UE – z Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Litwy, Łotwy, Rumunii. W podpisanej deklaracji ministrowie rolnictwa zastrzegli, że potrzeba większych nakładów w unijnym budżecie na ten sektor gospodarki. Polski minister rolnictwa mówił o tym jak polityka klimatyczna wpływa na rolników.

Podczas dzisiejszego szczytu regionalnego ministrów rolnictwa z Bułgarii, Czech, Rumunii, Estonii, Węgier, Polski, Litwy i Łotwy zorganizowanej przez polskiego komisarza europejskiego ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, podpisano wspólną deklarację.

Zobacz także: Zakaz kolędowania i prześladowania katolików na Litwie [WIDEO]

“Zasadniczą rolą WPR jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, rentowności ekonomicznej gospodarstw rolnych i żywotności obszarów wiejskich z uwzględnieniem zmieniających się oczekiwań społeczeństwa europejskiego. Zapewnienie odpowiedniego poziomu wsparcia, a tym samym dochodów rolniczych, pozostaje kluczowym elementem dla osiągania tych celów” – czytamy w komunikacie.

Ministrowie nie zgadzają się na cięcia budżetowe w rolnictwie. Apelują, wręcz o zwiększenie nakładów unijnych w tym segmencie gospodarki. Sprzeciwiają się również nowym wymogom bez zagwarantowanego dodatkowego wsparcia finansowego.

Polityka klimatyczna nowym wyzwaniem

Polski minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że rozwój niesie za sobą dodatkowe koszty, które drenują portfele rolników. Wspomniał również o zmniejszeniu wytwarzania CO2 – “Musi być równowaga między oczekiwaniami, które rolnictwo ma spełnić, a środkami, które muszą być na to przeznaczone” – powiedział.

Podpisana w poniedziałek deklaracja zostanie przekazana Komisji Europejskiej oraz rozesłana do pozostałych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Strony zadeklarowały także częstsze spotkania robocze, aby wypracować lepsze strategie.

Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych

bankier.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY