REKLAMA

Zakaz kolędowania i prześladowania katolików na Litwie [WIDEO]

Zakaz kolędowania i prześladowania katolików na Litwie [WIDEO]

Anna Mandrela zaprezentowała w kolejnym odcinku programu „Czerwony Terror” sytuację Kościoła Katolickiego na Litwie w czasie II wojny światowej. Mówiła o prześladowaniach katolików przez komunistów oraz o zakazie kolędowania.

Przypomniała o ataku Armii Czerwonej na Litwę, Łotwę i Estonię latem 1940 roku. W tym samym czasie na Litwie zniesiono konkordat oraz zakazano nauczania religii w szkole. Wspomniała również o utworzeniu specjalnej komórki NKWD do obserwacji księży oraz ich uprowadzania.

REKLAMA

Zobacz także: Arcybiskup lubelski zakazał grania „Hallelujah” na ślubach: „Stajemy na straży liturgii”

„W 1946 roku w NKWD powstał specjalny dział „Zero” do spraw rozpracowywania duchowieństwa na terenie Litwy, a zaraz potem aresztowano i skazano czterech biskupów” – mówiła.

Opowiedziała również o sowieckiej okupacji Litwy, gdzie komunistyczne rządy zakazywały krok po kroku nauczania religii i utrudniały wiernym uczestnictwa w nabożeństwach. Zamykano wiele kościołów, a drogocenne naczynia wywożono do Moskwy. Opustoszało świątynie przemieniano na różne magazyny.

„W 1962 roku ogłoszono uchwałę o zakazie kolędowania” – powiedziała dr Anna Mandrela, wskazując na trudności z jakimi borykali się wierni na Litwie.

Więcej w materiale poniżej:

Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych

Media Narodowe

REKLAMA

Komentarze