Redaktor Anna Mandrela objaśniła w programie Mediów Narodowych ostatnią adhortację wydaną przez Papieża Franciszka, która odnosi się do Synodu Amazońskiego. Poruszyła też kwestię ekologizmu w Kościele Katolickim oraz jak go powinni postrzegać katolicy.
Doktor Anna Mandrela wskazała, że adhortacja podsumowująca Synod Amazoński jest napisana przez Papieża Franciszka w bardziej poetyckim stylu oraz podzielona na cztery części tytułowane marzeniami Ojca Świętego – marzenie społeczne, kulturowe, ekologiczne i kościelne – odnoszące się do tej części regionu świata.
Zobacz także: Komunistyczny generał ma spocząć na Powązkach
Warto przypomnieć, że Synod Amazoński nie odbył się bez kontrowersji, gdzie dyskutowano m.in. o grzechu ekologicznym, propozycja kapłaństwa kobiet, dopuszczenie żonatych mężczyzn do kapłaństwa, stworzenie amazońskiego rytu mszalnego, czy też kontrowersyjna figurka Pachamamy.
“Papież Franciszek zachęca do koniecznej inkulturacji liturgii. Pojawiają się również stwierdzenia o kosmosie oraz inne dosyć niejasne kwestie jak ta, gdzie sakramenty łączą boskość z kosmosem” – zauważyła redaktor Anna Mandrela.
Pomimo wielu niejasności oraz kontrowersyjnych kwestii, Ojciec Święty pokazuje, że nie zamierza odchodzić od Tradycji Kościoła, choć jak ocenia dr Mandrela ma swoje negatywne skutki liberalizacji Kościoła Katolickiego.
Na końcu dzisiejszego materiału, prowadząca przytoczyła myśli francuskiego księdza, który rozważa pojęcie ekologii w Kościele oraz tego jak mają się to tego odnosić wierni.
“Jeśli ta postulowana ekologia miałaby dotyczyć szanowania natury, to wtedy jak najbardziej wszyscy katolicy powinni być ekologiczni. Jednakże, jeżeli ten ekologizm ma oznaczać, że więcej uwagi będziemy poświęcać sprawom tej ziemi, niż życiu wiecznemu i zbawieniu naszej duszy to tak rozumiany ekologizm jako katolicy powinniśmy odrzucić” – przetłumaczyła słowa księdza Bernarda de Lacoste.
Więcej w materiale poniżej:
Zrzutka na organizacje Marszu Żołnierzy Wyklętych
Media Narodowe