14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa! Pamiętajmy o Bohaterach

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikipedia

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przemianowano na Armię Krajową. Były to zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego.

Po upadku Wojska Polskiego w kraju, w wyniku przegranej wojny obronnej 1939 roku, polscy patrioci szybko przeszli do działalności podziemnej. Już 27 września 1939 roku powstała Służba Zwycięstwu Polski, z której to wyrósł Związek Walki Zbrojnej. SZP tworzona była jednak przez piłsudczyków, a według większości polskiego społeczeństwa i polskich obozów politycznych, to właśnie sanacja była odpowiedzialna za klęskę wrześniową. Już w październiku powstała Narodowa Organizacja Wojskowa, tworzona przez Stronnictwo Narodowe, czy Związek Jaszczurczy (ONR), a także inne organizacje.

Jednak 14 lutego 1942 roku, w wyniku przekształcenia Związku Walki Zbrojnej, powstaje Armia Krajowa. Rozpoczyna się też proces jednoczenia się polskiego podziemia. W skład Armii Krajowej wchodzą kolejne małe organizacje, a także organizacje podziemne tworzone przez poszczególne obozy polityczne. Warto dzisiaj także pamiętać o tym, że sporą część sił AK stawili narodowcy, tak często dzisiaj atakowani przez lewicę. W 1942 roku AK podporządkowuje się spora część Narodowej Organizacji Wojskowej. Żołnierze NOW, którzy nie weszli do AK, współtworzyli Narodowe Siły Zbrojne. W 1944 także i te oddziały weszły do AK, zachowując autonomię.

ZOBACZ TAKŻE: Młodzież Wszechpolska promuje VII Pielgrzymkę Środowiska Narodowego

Armia Krajowa była potężną siłą zbrojną. W szczytowym momencie, za który uznaje się lato 1944 roku, w AK służyło nawet 380 tysięcy Polaków. Najbardziej znanymi operacjami przeprowadzonymi przez Armię Krajową są oczywiście akcja “Burza” oraz powstanie warszawskie. W wyniku zdrady Zachodu i wstrzymania działań militarnych przez “sojuszników naszych sojuszników”, powstanie upadło. Armia Krajowa bardzo ucierpiała w wyniku działań Niemców, ale też komunistów. Przez lata Bohaterowie z AK i całego podziemia byli więzieni, torturowani i szykanowani przez “władzę ludową”. Pamiętajmy o zmarłych, a także dbajmy o jeszcze będących wśród nas Bohaterów!

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY