Spotkanie Duda-Macron: Podpisano deklaracje o partnerstwie strategicznym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Andrzej Duda i Emmanuel Macron

Andrzej Duda i Emmanuel Macron / fot. TT/@prezydentpl

Dziś odbyło się spotkanie Prezydenta Polski Andrzeja Dudy z Prezydentem Francji Emmanuelem Macron. W obecności głów państw, szefowie MSZ z obu krajów podpisali deklarację o partnerstwie strategicznym. Duda i Macron wzajemnie przekonywali o bliskich stosunkach swoich krajów.

Podczas wspólnej konferencji prasowej podsumowującej spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy oraz Emmauela Macron deklarowano bliskie stosunki Polski i Francji – “Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich” – powiedział Duda.

Zobacz także: Prezydent Francji, Emmanuel Macron w Polsce. Będą wspólne interesy?

“Francja jest jednym z najbliższych partnerów gospodarczych Polski. To jest 20 mld euro obrotów handlowych, to już dzisiaj jest duży bilans, ale potencjał w tym zakresie jest nieporównywalnie większy” – oświadczył z kolei Prezydent Francji.

Wspólnych wzajemności nie było końca. Prezydent Emmanuel Macron zaprosił Andrzeja Dudę na obchody święta narodowego dnia 14. lipca upamiętniającego rewolucję francuską. Z kolei nasz przywódca zaprosił francuskiego prezydenta na obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

Deklaracja o partnerstwie strategicznym

Spotkanie obydwóch głów państw nie skończyło się na wzajemnych deklaracjach o współpracy i zapewnianiu o bliskich stosunkach. W obecności Prezydenta Polski i Francji, ministrowie podpisali dokumenty o konkretnej współpracy.

Polski i francuski szef MSZ tj. Jacek Czaputowicz oraz Jacques-Yves Le-Drian podpisali deklaracje o partnerstwie strategicznym, natomiast minister cyfryzacji Marek Zagórski z Le-Drianem podpisali dokument na rzecz współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Francuski prezydent wspomniał również o sile francuskich firm na polskim rynku – “Kto zdaje sobie sprawę z tego, że Francja jest czwartym co do wielkości inwestorem w Polsce, że funkcjonuje tu ponad tysiąc francuskich przedsiębiorstw, że są one trzecim największym pracodawcą w Polsce, zatrudniającym 200 tys. pracowników”.

Natomiast polski prezydent zadeklarował podjęcie współpracy w konstruowaniu europejskiego czołgu – “Będziemy rozmawiali o projekcie europejskiego czołgu; chcielibyśmy wziąć w nim udział i w przyszłości, gdyby taki czołg z naszym udziałem powstał, w niego się zaopatrywać, budując zarazem gospodarkę europejską”.

W trakcie konferencji wielokrotnie zapewniano o bliskiej współpracy militarnej w ramach NATO, podkreślając jej charakter obronny i sojuszniczy. Zadeklarowano również zwiększenie znaczenia międzynarodowej siły NATO.

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY