KE uruchomiła program ochrony ludności przed koronawirusem

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Na wniosek francuskich władz KE uruchomiła specjalny program: Mechanizm Ochrony Ludności. Spowodowane jest to rozszerzającą się epidemią koronawirusa. Do Wuhan wysłano pierwszy samolot, który ma zabrać europejskich obywateli ze strefy zapalnej.

Mechanizm Ochrony Ludności został uruchomiony przez KE na prośbę Francji. Dzięki niemu do Europy zostaną zabrani obywatele państw Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczone są dwa samoloty. Jeden z nich jest już w drodze do Wuhan.

Zobacz także: „Oppositionsführer”. Niemieckie media piszą o Borysie Budce

“UE nie zapomina o swoich obywatelach w potrzebie, gdziekolwiek są na świecie. Poprzez Mechanizm Ochrony Ludności zmobilizowane zostaną dwa samoloty w celu repatriacji obywateli UE z obszaru Wuhan do Europy” – powiedział komisarz ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz.

W oświadczeniu zapewnia, że Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego działa nieprzerwanie oraz jest w stałym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi jak i również w kontakcie z ambasadą Chin w Brukseli.

Zgodnie z planem wysłano już pierwszy samolot w kierunku Wuhan, gdzie ma swoje epicentrum epidemia koronawirusa. Wystartował on z Francji w środę rano, drugi wystartuje jeszcze w tym tygodniu. Z regionu Wuhan może zostać odebrany każdy obywatel UE na swoją prośbę.

Procedura powrotu przewiduje, że podróż do Europy będą mogły odbyć tylko osoby, które nie mają objawów choroby. Centrum reagowania kryzysowego UE jest w kontakcie z rządami państw członkowskich, by koordynować powroty i ewentualne okresy kwarantanny.  

interia/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY