Niemcy odgrodzą się od Polski płotem elektrycznym

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy

Niemcy / Fot. Pixabay

Niemcy w najbliższych dniach postawią płot elektryczny na 120 kilometrowym płotem elektrycznym. Ma on zapobiec przedostaniu się zarażonych na ASF świń na teren niemieckiego kraju związkowego Brandenburgii.

Minister spraw socjalnych, zdrowia, integracji i ochrony konsumentów Ursula Nonnemacher zapowiedziała, że Niemcy postawią 120 kilometrowy płot elektryczny na granicy z Polską. Powodem jest ochrona przed chorobą ASF.

“W walce z ASF powinniśmy spróbować wszystkich środków. W związku z bliską i niezwykle dynamicznie rozwijającą się epidemią w województwie lubuskim, po intensywnych konsultacjach (…) postanowiliśmy teraz, lokalnie i przez ograniczony czas, zastosować przenośne płoty wzdłuż wałów przeciwpowodziowych” – informowała niemiecka minister z Brandenburgii.

Zobacz także: Ksiądz pedofil nie odpowie za swoje czyny – sprawa uległa przedawnieniu

Ustawiony na wałach przeciwpowodziowych przenośny płot elektryczny nie zostanie postawiony na stałe. Minister Nonnemacher wskazała, również, że nie ma on stuprocentowej skuteczności ochrony.

“Sprawy zabrnęły za daleko, żeby zostawić je naturalnemu biegowi rzeczy” – mówi minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Zapowiedział również specustawę.

“Określa zadania związku łowieckiego, umożliwia myśliwym, którzy są w służbach mundurowych – policji, wojsku, lasach państwowych, straży granicznej, żeby mogli być wykorzystywani do odstrzału dzików” – wyjaśniał.

Na początku grudnia ASF wykryto u martwego dzika po polskiej stronie zaledwie 42 km od niemieckiej granicy. Na terytorium RFN nie było jeszcze przypadków afrykańskiego pomoru świń. Tamtejsi hodowcy trzody chlewnej są jednak wyjątkowo zaniepokojeni występowaniem zarażonych dzików coraz bliżej ich granic.

RadioZet/DoRzeczy

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY