Spięcie na linii Merkel-Macron. “Mam dość sprzątania po tobie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Według “New York Times” miało dojść do spięcia pomiędzy prezydentem Francji Macronem, a kanclerz Niemiec Angelą Merkel. “Mam dość sprzątania po tobie”.

Miało pójść o NATO i Syrię. Prezydent Francji Emmanuel Macron jakiś czas temu skrytykował Sojusz Północnoatlantycki, Stany Zjednoczone oraz Turcję za wydarzenia, które miały miejsce w Syrii. Według przywódcy Francji NATO cierpi na “śmierć mózgu”, działania Amerykanów i Turków nie były w zgodzie z interesami NATO. Prezydent USA i Turcja, która też jest przecież członkiem NATO, miały też nie konsultować swoich poczynań z innymi państwami Sojuszu.

Emmanuel Macron, chociaż liberał, trafnie opisał to, co wiedzą wszyscy specjaliści i ideowi prawicowcy od dawna: świat dwubiegunowy (USA i ZSRR) już dawno się skończył, NATO zatraciła swoją dawną rolę, a każde państwo ma swoje interesy narodowe, które nie muszą pokrywać się z interesami sąsiadów i innych państw członkowskich Sojuszu. Macron może się irytować, Merkel krytykować, polska proamerykańska władza może tylko udawać, że tak nie jest, ale nie zmienia to rzeczywistości.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy lobbują w USA na rzecz Nord Stream 2: “Powielają argumentację Kremla”

Macron oczywiście skrytykował to na swój sposób. Zareagować na to miała Angela Merkel, kanclerz Niemiec. Podczas wizyty Macrona w Niemczech miała mu powiedzieć “Rozumiem twoją skłonność do politycznych przełomów. Ale mam dość sprzątania po tobie. Raz za razem, muszę sklejać fragmenty filiżanek, które rozbiłeś, żeby potem móc z tobą usiąść i wypić herbatę”. Wygląda to jednak na kłótnię w “rodzinie”, niż poważne pogorszenie relacji.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY