Sukces polskich studentów: Nagroda za wizję bazy marsjańskiej

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. FB/ProjektScorpio

Polscy studenci z Politechniki Wrocławskiej osiągnęli sukces podczas konkursu Mars Colony Prize. W finale znalazły się dwa projekty z Polski. Wizja bazy marsjańskiej: Ideacity oraz Twardowsky. Pierwsza zdobyła piąte miejsce, a następna drugie miejsce na podium.

Na początku października dwa polskie projekty dotarły do finału konkursu Mars Colony Prize. Były to wizje baz marsjańskich studentów z Politechniki Wrocławskiej – Ideacity oraz Twardowsky. Obie uzyskały sukces na amerykańskich salonach branży kosmicznej.

Zobacz także: Skandal! Policja zastrasza prezesa Marszu Niepodległości [WIDEO]

Projekt bazy marsjańskiej o nazwie Twardowsky zdobył drugie miejsce w konkursie. Odpowiedzialność za konstrukcję spadła na ręce członków grupy Projekt Scorpio. Piąte miejsce w konkursie Mars KColony Prize zdobył projekt grupy Innspace o nazwie Ideacity.

Wrocławscy studenci rywalizowali w amerykańskim plebiscycie z Emerging Futures LLC, Kent Nebergall, MIT Star City, Team Bubolaq, Wesley Stine z USA, a także szwedzką ekipą Team Dvaraka. Do finału dotarły także dwie mieszane ekipy: amerykańsko-rosyjska CrowdSpace i francusko-szwajcarska Let it Be.

Laureaci jadą do Waszyngtonu na IAC

Nagrodzeni drugą pozycją studenci z grupy skupionej wokół Projektu Scorpio udadzą się na coroczny Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC), który rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do piątku. Studenci opowiadać będą o swojej wizji bazy na Marsie.

https://www.facebook.com/ProjektScorpio/photos/a.826713787446574/2411950318922905/?type=3&theater

Za projekt bazy marsjańskiej Twardowsky odpowiada w sumie 19 osób: Joanna Kuźma, Natalia Ćwilichowska, Katarzyna Lis, Sławek Malkowski, Dariusz Szczotkowski, Szymon Łój, Orest Savystskyi, Dominik Liskiewicz, Wojciech Fikus, Jakub Nalewaj, Anna Jurga, Leszek Orzechowski, Bartosz Drozd, Paweł Górniak, Krzysztof Ratajczak, Paweł Piszko, Maciej Piorun, Amanda Solaniuk i Anna Wójcik. 

Twardowsky dzieliłby się na pięć jednostek połączonych wspólnym hubem w formie placu głównego, gdzie ulokowaliśmy najwięcej miejsc związanych ze spędzaniem czasu wolnego i rozrywką. Stamtąd kursowałaby kolejka, a dalej znajdowałaby się część związana z produkcją dóbr”

– wyjaśnia Natalia Ćwilichowska 

Projekt Twardowsky zapewniałby mieszkańcom takiej bazy szereg różnorakich rozrywek m.in. kafejki, restauracje, sklepy, a także placówki medyczne.

Zaprojektowaliśmy naprawdę olbrzymią przestrzeń, do tego w układzie tarasowym, co otwiera widok na cały obiekt. Mieszkania kolonizatorów sąsiadowałyby tam z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi. Nie byłoby tam martwych sypialnianych uliczek, które mogłyby przygnębiać

– powiedział Orest Savytskyi, odpowiedzialny za kwestie architektoniczne i urbanistyczne.

Jedna z liderek drugiego projektu wrocławskich studentów Justyna Pelc z Innspace wyjaśniła założenia Ideacity. W tej wizji skupiono się głównie na przemyśle oraz magazynach.

Największą część obszaru zajmą uprawy, będące źródłem żywności dla całej kolonii. Kolejną rozbudowaną strefą będzie ta przemysłowa, na którą złożą się magazyny, produkcja, fabryki i oczyszczalnie. Ważnym punktem będzie ośrodek badawczy, połączony z placówkami medycznymi. Uwzględniliśmy również m.in. hotel, dom modlitw, placówki edukacyjne, centrum sportowe i ogrody

– mówiła Justyna Pelc.

Za najlepszy w konkursie uznano projekt “Star City” opracowany przez przedstawicieli Massachusetts Institute of Technology. Trzecie miejsce przyznano za koncepcję CrowdSpace stworzoną przez zespół z Rosji.

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

spidersweb

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY