Protest związkowców w sprawie wyłączenia pieca w krakowskiej hucie żelaza

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Trwa protest związkowców w obronie pracowników krakowskiej huty żelaza ArcelorMittal w związku z planowanym wyłączeniem jedynego pieca. Oflagowali swoje miejsca pracy oraz zagrozili wyjściem na ulicę. Utratą pracy zagrożona jest setka osób.

Pracownicy podkreślili, że protest jest podyktowany obawą o utratę pracy związku z wyłączeniem 25 października jedynego pieca hutniczego w spółce ArcelorMittal w Krakowie – “Najgorsza jest niepewność, nie wiemy kiedy, ani na jak długo ma zostać wyłączony piec” – zaznaczają związkowcy.

Czytaj więcej: Konfederacja ostro o Emilewicz. „To jest tęczowy PiS” [WIDEO]

“Dostaliśmy informacje od kolegów m.in. z zaopatrzenia, którzy twierdzą, że 24 października to ostatni dzień na zamówienia dla pieca. Wiemy, że koks dla wielkiego pieca będzie produkowany do 24 października. Wiemy, że jest przygotowana instalacja do spuszczenia wsadu i tego, co jest w wielkim piecu. Ludzie są już przygotowani do zamknięcia pieca, oczywiście nikt oficjalnie tego nam nie potwierdza tłumacząc, że “trwają analizy rynkowe” – opowiedział dla radia RMF FM, prezes związkowców z ArcelorMittal Krzysztof Wójcik.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyznał, że po uprzedniej rozmowie z przedstawicielami firmy ArcelorMittal dowiedział się, że faktycznie dojdzie do takiej sytuacji.

Rozmawiałem dzisiaj rano z panem dyrektorem Ślęzakiem. Potwierdził mi, że jest taka sytuacja, że władze przystępują do wygaszania pieca” – mówił Jacek Majchrowski.

Spółka ArcelorMittal Poland nie komentuje sprawy. Mówią za to o problemach ekonomicznych formy. Firma zamierza po wyborach parlamentarnych wstrzymać pracę w surowcowej części zakładu w Krakowie.

Niestety, od tego czasu warunki prowadzenia działalności w sektorze stalowym uległy dalszemu pogorszeniu.Obecnie na bieżąco dostosowujemy produkcję naszych wielkich pieców w Dąbrowie Górniczej i Krakowie do niższego poziomu popytu” – komentuje sprawę rzecznik prasowy spółki Marzena Rogozik.

Nie wykluczyła, że zarząd spółki ArcelorMittal Poland zdecyduje się na wstrzymanie prac pieca hutniczego w Krakowie – “Dlatego nadal uważnie obserwujemy sytuację, aby być gotowym na ewentualny postój części surowcowej w krakowskiej hucie, na wypadek gdyby jej zatrzymanie okazało się nieuniknione”.

Wesprzyj już dziś organizację X Marszu Niepodległości!

rmf24.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY