REKLAMA

Starship nabiera kształtów: Musk pokazał pierwszy prototyp

REKLAMA

W sobotę Elon Musk zaprezentował światu swoje najnowsze dzieło – Starship. Prototyp największego statku kosmicznego na świecie miał podczas prezentacji 55 metrów wysokości i średnicy wynoszącej 9 metrów. W przyszłości zostanie on wynoszony za pomocą rakiety Super Heavy posiadająca podobne wymiary. Całkowite wymiary konstrukcji wyniosą wówczas 110 metrów wysokości. Pierwszy start już za pół roku.

Szef firmy SpaceX działającej w branży kosmicznej zaprezentował w sobotę wieczorem w Teksasie pierwszy prototyp statku kosmicznego Starship. Makieta konstrukcji wyniosła 55 metrów wysokości i 9 metrów średnicy. Podczepione również miała 3 ogromne silniki Raptor, które w przyszłości będą napędzać całą konstrukcje.

Czytaj więcej: Tumanowicz chce ustawy anty-LGBT

Elon Musk podczas specjalnej konferencji zapowiedział, że już za dwa miesiące przewidywany jest pierwszy próbny start statku kosmicznego Starship. Zostanie wykonany lot paraboliczny na wysokość 20 km, a następnie prototyp wyląduje bezpiecznie na ziemi.

Prezentacja miała miejsce 11 lat od historycznego pierwszego startu rakiety Falcon na orbitę okołoziemską. Musk podczas przemówienia nie ukrywał, iż pragnie aby ludzkość eksplorowała kosmos. W jego opinii jest to potrzebne naszemu gatunkowi do przetrwania. Wyczerpywanie się zasobów mineralnych na naszej planecie ma w tym także istotny wpływ.

„Ludzką powinnością jest poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia w surowce i energię, a eksploracja przy pomocy aparatów bezzałogowych ma swoje konkretne ograniczenia”

– powiedział Elon Musk.

W przyszłości Starship będzie wynoszony przez rakietę Super Heavy. Konstrukcja po połączeniu obu członów będzie wynosiła 110 metrów wysokości i 9 metrów szerokości stanie się wówczas największą rakietą na świecie. Będzie dorównywać rakiecie Saturn V, która wynosiła ludzi na księżyc za pomocą statku Apollo.

Pierwszy testowy lot suborbitalny statek ma wykonać za dwa miesiące. Uniesie się wówczas na 20 km i wyląduje bezpiecznie na ziemi. Za pół roku natomiast miałby się odbyć lot orbitalny. Zachowane jednak musi być odpowiednie tempo pracy.

space24.pl

REKLAMA

Komentarze