Unikalna strzelba skradziona z Polski licytowana w USA. Zrabowano ją w Powstaniu Warszawskim

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Unikalna strzelba skradziona z Muzeum Wojska Polskiego licytowana w USA. Zrabowano ją prawdopodobnie w Powstaniu Warszawskim.

O sprawie informuje “Rzeczpospolita” – unikalna strzelba została wystawiona na aukcji Morphy Auction w Denver. Cena wywoławcza to 45 tysięcy dolarów – jednak cena dubeltówki może osiągnąć od 90 do 120 tysięcy dolarów, ponieważ eskponat jest w doskonałym stanie.

Strzelba została wyprodukowana w połowie XIX wieku przez warszawskich rusznikarzy Koczi & Jachimek. “Na dubeltówce znajdują się inkrustowane złotem elementy przedstawiające polowanie, a także nazwiska rusznikarzy i adres „Varsovie”, „ Faubourg de Cracovie “(Krakowskie Przedmieście, oraz numer seryjny “388” – podaje portal onet.

Identyczna broń trafiła do muzeum w Warszawie jeszcze 1 grudnia 1918 roku – jednak została zrabowana podczas Powstania Warszawskiego przez uciekających ze stolicy Niemców. Po unikalnej dubeltówce pozostały wyłącznie puzdro i kilka akcesoriów – drewniany pręt z charakterystycznym uchwytem do części metalowej wyciora.

CZYTAJ TAKŻE: Polska wystawiona na wojnę za wizy? Podpisaliśmy deklarację wojskową z USA

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY