REKLAMA

Polska wystawiona na wojnę za wizy? Podpisaliśmy deklarację wojskową z USA

Polska wystawiona na wojnę za wizy? Podpisaliśmy deklarację wojskową z USA

Podpisaliśmy deklarację wojskową z USA – spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa zaowocowało podpisaniem dokumentu o zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce.

O podpisaniu deklaracji wojskowej informowaliśmy jeszcze przed spotkaniem Dudy i Trumpa. Podpisana deklaracja dotyczy lokalizacji i doprecyzowania obecności powiększonego kontyngentu amerykańskich wojsk w Polsce.

REKLAMA

„Wśród potencjalnych miejsc są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec, trwa dialog o miejscu stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej” – informuje portal Onet. Portal informuje także, że Polska spełniła warunki programu bezwizowego.

Do USA polecimy bez wiz. Jak przekonują politycy – nastąpić to prawdopodobnie jeszcze przed świętami. Procedury, które przygotowują kraj do programu bezwizowego trwają zwykle od 3 do 5 miesięcy. Ambasada USA oficjalnie podkreśla jednak, że przypadek każdego kraju jest inny.

Pododdziały amerykańskie zaczęły stacjonować w Polsce w 2012 r. w ramach tzw. Aviation Detachment. Do tej pory mamy w Polsce 1100 żołnierzy z wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO, której trzon stanowią jednak wojska USA. Oddział stacjonuje w Bemowie Piskim i współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.

W Polsce ma być około 3 tysięcy obcych żołnierzy. Jeszcze pod koniec listopada Błaszczak zapowiadał, że baza wojsk USA powstanie „bez żadnej wątpliwości”. Szef MON już w marcu przyznał, że wszystko wskazuje na to, iż w Polsce będzie więcej wojsk USA. Miał rozmawiać o tym z amerykańskim sekretarzem obrony.

Co to oznacza dla Polski? Między innymi stworzenia na naszym terenie stałych ośrodków szkoleniowych dla Amerykanów, a także rozmieszczenie na „zasadzie kontynuowanej rotacyjnej obecności opartej na stałej infrastrukturze” jednej brygady amerykańskich sił lądowych.

REKLAMA

Komentarze