Polskę zalewają Ukraińcy – ponad 200 tys. z pozwoleniem na pobyt długoterminowy

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ Wikimedia Commons

Ukraińcy nie chcą wyjeżdżać z Polski. Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że rośnie liczba wniosków o pozwolenie na pobyt – tylko od początku roku aż o 12 proc.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podaje, że dane nie dotyczą tych Ukraińców, którzy przebywają w Polsce tymczasowo bądź też na podstawie wiz. Dane wskazują, że do naszego kraju przyjeżdżają najczęściej osoby młode, w przedziale wiekowym 20-39 lat.

Tylko od 2010 roku do maja 2018 roku do Polski przybyło ponad 535 tysięcy Ukraińców – wynika z oficjalnych danych. Szacuje się jednak, że w Polsce może pracować ponad dwa miliony obywateli tego kraju.

Zobacz także: Ukraińcy w polskiej policji – rząd nie wyklucza otwarcia służb dla cudzoziemców

Z danych ZUS wynika, że za ponad 441 tys. Ukraińców odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne (z 587 tys. ubezpieczonych cudzoziemców). Również liczba wiz wydawanych Ukraińcom rośnie ogromnym tempie – w 2016 r. wydano ich 652 tys., a w roku 2017 już 845 tys. Polskie placówki konsularne wydały w okresie 2014–2016 łącznie ponad 3 mln wiz, w tym imponującą liczbę wiz pracowniczych – aż 1,3 mln.

kresy.pl/medianarodowe

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY