Caritas organizuje wakacje dla młodych Polaków z Kresów Wschodnich

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. YT/Caritas Polska

Caritas Polska organizuje dla blisko 2 tysięcy młodych Polaków z Kresów Wschodnich wakacje w Polsce. Obecnie kończą się pierwsze wizyty w kraju swoich przodków. Kolonistów odwiedził zastępca dyrektora katolickiej organizacji charytatywnej ksiądz Krzysztof Sroka. Dzieci przyjeżdżają z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Gruzji.

Dzięki funduszom Kancelarii Senatu na rzecz Polonii i Polaków za granicą odbywają się kolonie wakacyjne organizowane przez Caritas Polska. W tegorocznej edycji, dzieci z Kresów Wschodnich zapoznają się z kulturą, tradycją, historią i geografią Polski. Ważnym elementem jest zapoznawanie się z językiem polskim dzięki pomocy uczestników z Polski.

Czytaj więcej: Polacy z Kresów Wschodnich czyszczą Warszawę z sodomickich symboli [+FOTO]

“W tym roku na letni wypoczynek z Caritas wyjedzie około 25 000 dzieci polskich i ponad 1800 dzieci polonijnych, pochodzących z terenów Białorusi, Ukrainy, Litwy i Gruzji. „Wakacyjna Akcja Caritas” organizowana jest od ponad 20 lat” – informuje na Twitterze profil katolickiej organizacji.

“Ogromnie ważnym elementem tych kolonii są spotkania z młodzieżą z Polski. Spotkanie z polskimi dziećmi zza wschodniej granicy pokazuje jak bardzo potrzebne są takie kolonie” – powiedział ksiądz Krzysztof Sroka.

Zastępca dyrektora Caritas Polska podkreśla istotę zapoznawania się z Polską i naszym językiem przez dzieci z Litwy, Białorusi, Rosji, Gruzji i Ukrainy – “Dzięki pobytom w Polsce dzieci doskonalą umiejętność posługiwania się naszym językiem poprzez zajęcia aktywizujące i bezpośrednie kontakty z rówieśnikami z Polski. Poznają kulturę, historię i tradycje ojczyzny swoich przodków, o której niejednokrotnie słyszały w domu rodzinnym. Rozbudzają w sobie poczucie i postawę patriotyzmu i jeszcze bardziej czują się Polakami”.

Wakacyjne kolonie w Polsce

Tegoroczne kolonie w Polsce dla młodych kresowiaków odbywają się w Trójmieście i Mikoszewie, gdzie ksiądz Krzysztof Sroka spotkał się z jej uczestnikami z Białorusi. W Fromborku natomiast wypoczywają dzieci z Gruzji. Ponadto w Kołobrzegu na wakacjach przebywają dzieci z Ukrainy.

Wakacyjną Akcję Caritas w części współfinansuje Senat RP. Wypoczynek umożliwiają także darowizny indywidualnych ofiarodawców oraz dochód z dystrybucji wigilijnej świecy Caritas.

Radio Maryja

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY