Cenne odkrycie polskich archeologów w Egipcie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

W okolicach Aleksandrii, w Egipcie odnaleziono trójnanowy kościół z połowy IV wieku. Cenne odkrycie polskich archeologów był bogato ozdobiony w niezwykle kolorowe polichromie. Odkrywcy uważają, że jest to jedna z najstarszych chrześcijańskich świątyń znalezionych w tym kraju.

Cenne ruiny zostały znalezione na stanowisku w Marei, gdzie od kilkunastu lat polscy archeolodzy przeprowadzają swoje prace badawcze. Placówka znajduje się na terenie antycznego miasta sprzed ponad 2 tysięcy lat. Najciekawszym znaleziskiem jest dotychczas między innymi olbrzymia bazylika, która funkcjonowała w czasach V-VIII wieku.

Czytaj więcej: [OPINIA] Błaszkowski: Rakiety HIMARS, Orzysz i Kaliningrad

Misją działającą pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Marei szefuje prof. Tomasz Derda z Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast dr Krzysztof Babraj powiedział o zabytku – “Pod koniec ostatniego sezonu badawczego pod posadzką bazyliki natknęliśmy się na pozostałości w postaci murów. Okazało się, że były to zewnętrzne ściany jeszcze starszego kościoła” – zachwycał się kierownik badań bazyliki.

Okazało się, że kilkukrotnie mniejszy, starszy kościół (miał 24 na 15 m) w całości znajduje się pod zbudowaną później monumentalną bazyliką – ta zawaliła się w wyniku trzęsienia ziemi. Odkryte wśród pozostałości kościoła rozbite naczynia ceramiczne i szklane pochodzą głównie z IV w. Forma wykonania murów również każe naukowcom sądzić, że powstały w połowie tegoż wieku.

Naukowiec podkreślał, że jest to jedna z najstarszych budowli – “Jest to zatem jedna z najstarszych do tej pory odkrytych na terenie Egiptu świątyń chrześcijańskich”.

Cenne znalezisko było wykonane z bloków wapiennych, które położono niestarannie. Uwagę naukowców przykuwała wielokolorowa polichromia. Badacze ustalili za pomocą pozostałości, że mogła ona pokrywać przed wiekami kościół. Wśród zdobień odnaleziona także liczne równoramienne krzyże wpisane w okręgi.

Drogocenne przedmioty użytku kościelnego

Dzięki analizom architektonicznym ustalono, że w momencie rozbudowy kościoła, ówcześni budowniczowie postanowili użyć jego elementów w innych miejscach. Tak się stało na przykład z niektórymi kolumnami.

Odnaleziono także drogocenne przedmioty z materiału ceramicznego. Były to głównie amfory, służące do przechowywania wina. Według odkrywców, pochodziły one z Cypru i Antiochii – dzisiejsza południowa Turcja.

Znaleziono także lampy oliwne, które rozświetlały ciemne wnętrze kościoła oraz potłuczone, miniaturowe flasze – przechowywano w nich różne pachnidła.

“Nasze odkrycie jest ważne również dlatego, że z tego okresu nie znamy w zasadzie żadnych pozostałości po kościołach z sąsiadującej metropolii – Aleksandrii. Teraz wiemy, jak mogły one wyglądać, dlatego tak istotna jest kontynuacja naszych badań, które w obrębie starego kościoła dopiero rozpoczęliśmy” – zaznacza dr Babraj.

Marea to miasto portowe założone jeszcze w czasach Aleksandra Wielkiego i rozwijające się od III wieku p.n.e. aż do końca okresu bizantyjskiego w VIII wieku n.e. Był to port, w którym towary z głębi Egiptu, dowożone przez odnogę Nilu i jezioro, były przeładowywane na statki morskie. Naukowcy do dziś jednak spierają się, jak miasto to nazywało się w przeszłości. Być może nosiło nazwę Philoxenite.

onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY