Unijna “flaga”, Oda do Radości, wpisywanie do konstytucji przynależności do UE – Tak wyglądały obchody Konstytucji 3 maja

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. TT/@PolskaZbrojna

Podczas wczorajszej defilady wojskowej w Warszawie, Polacy mogli usłyszeć tzw. hymn Unii Europejskiej, Odę do radości, a także “flagi” unijne. Prezydent Andrzej Duda zaś wspomniał w swoim przemówieniu o ewentualnym wpisaniu do konstytucji, przynależności do Wspólnoty Europejskiej.

Tegoroczna defilada wojskowa z okazyj 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. maja odbyła się pod hasłem “Silni w sojuszach”. Żołnierze podczas parady nieśli oprócz biało-czerwonych flag, także emblematy Unii Europejskiej i NATO.

Czytaj więcej: [WYDARZENIE] Żydowskie roszczenia a sprawa Polska. Znamy szczegóły

Po odśpiewaniu hymnu polski “Mazurka Dąbrowskiego”, odegrano także “Odę do radości”, jak i tzw. hymn Paktu Północnoatlantyckiego. Wszystko to działo się na oczach wielu Polaków. W internecie wybuchło oburzenie, także wśród części zwolenników obecnej władzy.

“Jeden ze słabszych widoków jakie ostatnio widziałem. Polskie święto, a polscy żołnierze niosą flagę ponadnarodowej struktury trzeszczącej w szwach. “Armia” europejska staje się faktem? Dlaczego znów musimy być jakąś nieprzemyślaną forpocztą? Co nam serwują rządzący? Niepokojące” – napisał historyk i politolog Bartłomiej Ilcewicz.

Duda chce wpisania do Konstytucji członkostwo w UE i NATO

Podczas tradycyjnego przemówienia przed rozpoczęciem defilady, Prezydent Andrzej Duda oprócz patriotycznych frazesów i konieczności modernizacji armii oświadczył, że byłby za wpisaniem do Konstytucji członkostwa w organizacjach międzynarodowych.

“Mamy wielką dziejową szansę na to, żeby zbudować państwo silne, państwo, które będzie się liczyło w Europie i na świecie. Podjęliśmy bardzo mądre decyzje. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy wprowadzili nas do NATO i UE” – mówił Andrzej Duda.

“Trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu. Osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Osobiście uważam, że tak” – stwierdził w swoim przemówieniu.

Tegoroczna defilada nawiązywała do 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, 25-lecia wejścia do NATO oraz 30-lecia przewrotu ustrojowego w kraju i rozpadu Związku Radzieckiego.

wprost/twitter

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY