Rozmowa telefoniczna przywódców Rosji i USA: “Dogadywanie się z każdym to dobra rzecz”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump omówili bieżące problemy na świecie. Rozmowa trwała ponad godzinę. Dotyczyła ona sytuacji w Wenezueli, denuklearyzacji Korei Północnej oraz nowego traktatu rozbrojeniowego.

Rozmowa pomiędzy przywódcami dwóch mocarstw według Donalda Trumpa była “bardzo produktywna”. Prawdopodobnie Prezydent USA odniósł się w trakcie, także do specjalnego raportu Roberta Muellera dotyczącego wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Prezydent Donal Trump opisał spotkanie na swoim profilu Twitterowym – “Jak zawsze mówiłem, na długo zanim rozpoczęło się polowanie na czarownice, dogadywanie się z Rosją, Chinami i z wszystkimi do dobra rzecz, nie zła”.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1124359594418032640

Rzecznik Białego Domu Sarah Sanders przekazała mediom, że rozmowa dotyczyła ewentualnego wypracowania i zawarcia nowego traktatu rozbrojeniowego z pocisków atomowych pomiędzy USA, Rosją i Chinami lub przedłużenia obecnie trwającego między Moskwą, a Waszyngtonem.

“Rozmowa dotyczyła porozumienia atomowego, zarówno nowego, jak i przedłużonego, oraz możliwości odbycia rozmów w tej sprawie z Chinami” – zakomunikowała Sanders.

Prawdopodobnie chodzi o zawartą za czasów Prezydenta Baracka Obamy traktatu o nazwie “Nowy Start”, który trwa do 2021 roku. Obecny amerykański przywódca nazywa go jednak jednostronnym dokumentem i spekuluje się, że Trump zamierza zawrzeć nowy układ.

Rozmowa na bieżące problemy światowe

“Prezydenci omawiali bieżące sprawy handlowe oraz podkreślili, że wzrósł on za obecnej prezydentury w USA. Mówili także o Korei Północnej, Ukrainie i Wenezueli” – mówiła rzecznik Białego Domu.

“Przez dłuższą chwilę rozmawiali o Korei Północnej, ponownie zapewniając o swoim zaangażowaniu na rzecz denuklearyzacji i zapotrzebowaniu na nią. Prezydent Trump kilkakrotnie podkreślał istotę nacisków ze strony Rosji w kierunku przywódcy Korei Północnej ws. denuklearyzacji” – podkreślała.

Grzegorz Braun: najwięcej Żydów wydali niemieckim narodowym socjalistom Żydzi [WIDEO]

Sprawa w Wenezueli jest rozwojowa. Sanders podkreślała solidarność amerykanów z Wenezuelczykami. Zapewniała także o pomocy humanitarnej – “Po za tym nie mam nowych informacji, jednak wszystkie opcje są na stole. (…) Prezydent w razie konieczności, zrobi to co należy” – powiedziała Sanders.

Relacja rozmowy ze strony Kremla

Jak podkreśla strona rosyjska, Prezydent Putin zaznaczał, że w Wenezueli jedynie jej obywatele mają prawo do określania przyszłości kraju. Obaj przywódcy poruszyli temat Ukrainy w kontekście odbytych tam nie dawno wyborów prezydenckich.

“Władimir Putin podkreślił, że nowe władze w Kijowie
powinny podjąć realne kroki dotyczące realizacji porozumień mińskich, mających kluczowe znaczenie dla rozwiązania konfliktu wewnątrzukraińskiego”

– można przeczytać w komunikacie.

Podkreślono także istotę nałożonych sankcji na Koreę Północną, które mają za zadanie ukierunkować i zmusić do wywiązania się z deklaracji na temat denuklearyzacji tamtejsze władze.

Poinformowano także, że rozmowa odbyła się z inicjatywy amerykańskiej i trwała około godziny.

onet/pap

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY