Niesamowity start rakiety Falcon Heavy! Historyczny moment dla SpaceX

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

O godzinie 0:35 czasu polskiego wystartowała dzisiaj najcięższa rakieta obecnie na świecie prywatnej firmy SpaceX. Falcon Heavy zaliczył swój pierwszy komercyjny lot, mając na pokładzie satelitę Arabsat 6a. Niesamowity wyczyn w historii firmy Elona Muska to również udane lądowanie trzech pierwszych członów FH.

Pierwotnie start miał się odbyć 24 godziny wcześniej lecz, złe warunki pogodowe przeszkodziły. Kontrolerzy misji musieli przełożyć lot na następny dzień. Niesamowity lot odbył się już bez żadnych zakłóceń. Elon Musk, może pochwalić się kolejnym “trofeum” na drodze do Marsa.

Czytaj więcej: Historyczne ujęcie Czarnej Dziury na zdjęciu! Astronomowie potwierdzili teorie Einsteina

Z przylądka Cape Canaveral 12. kwietnia o godzinie 0:35 czasu polskiego odpaliły się potężne silniki Merlin 1D, które uniosły rakietę Falcon Heavy po raz drugi w historii, a pierwszy raz komercyjnie.

Lot przebiegał bez zakłóceń i po odłączeniu się bocznych rakiet wspomagających nadal wszystko przebiegało zgodnie z planem. Chwilę po tym i pierwszy stopień środkowej części rakiety odłączył się od reszty i zaczął opadać na ziemię.

Już po raz drugi firmie Elona Muska udał się zabieg z praktycznie równoczesnym lądowaniem dwóch bocznych stopni rakiety. Gdy jedna udanie wylądowała, w mniej niż 2-3 sekundy osiadł tuż obok wygodnie drugi człon.

Najważniejszym momentem była jednak próba wylądowania trzeciego członu rakiety na barce oddalonej od Cape Canaveral o 500 mil morskich – najdalej ze wszystkich podobnym prób. Niesamowity lot uświetniło udane lądowanie na barce. Wyczyn ten udał się w zaledwie drugim locie nowej konstrukcji.

Pierwszy raz uratowane owiewki

Elon Musk dopełnił ten dzień informacją o wyłowieniu z Oceanu dwóch drogich elementów rakiety wartych miliony dolarów. Chodzi tu o owiewki, które osłaniają przy starcie wynoszony ładunek.

Nie są to elementy produkowane przez SpaceX, dlatego tak ważne dla nich były próby i złapania poprzez specjalną barkę z rozciągniętą siatką. Tym razem owiewki na spadochronach opadły w Ocenie, a ekipa zgarnęła je na pokłady innych barek.

https://twitter.com/elonmusk/status/1116514068393680896

Zostaną one wykorzystane w innej misji, podczas której zostanie wyniesione pierwsza partia satelitów Starlink. Docelowo wokół naszej orbity ma się znaleźć ich około 6000 tysięcy i tworzyć mają siatkę zdolną objąć cały glob bezprzewodowym internetem.

Wideo ze startu rakiety Falcon Heavy:

SpaceX/Elon Musk

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY