REKLAMA

Historyczne ujęcie Czarnej Dziury na zdjęciu! Astronomowie potwierdzili teorie Einsteina

Historyczne ujęcie Czarnej Dziury na zdjęciu! Astronomowie potwierdzili teorie Einsteina

Astronomowie z ośrodka badawczego Event Horizon Telescope, zaprezentowali wczoraj historyczne zdjęcie z widokiem na Czarną Dziurę. Do tej pory astronomowie opierali swoje teorie na temat ich istnienia na podstawie ustaleń Alberta Einsteina.

Podczas sześciu konferencji odbywających się równocześnie w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej i Waszyngtonie – zaprezentowano historyczne zdjęcie, na którym widnieje Czarna Dziura. Znajduje się ona w centrum galaktyki Messier 87. Oddaloną o 55 mln lat świetlnych od Ziemi i 6,5 mld razy bardziej masywną niż Słońce.

Brak obrazka

Czytaj więcej: Liczne przestępstwa z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce

Zdjęcie wykonano za pomocą teleskopu astronomicznego Event Horizon Telescope. Jest to teleskop wizualny składający się z wielu teleskopów rozproszone po całym globie. Kiedy wykonywał on obserwacje w 2017 roku jego elementy były umieszczone w Europie, Ameryce Południowej, Środkowej, Północnej, a także na Hawajach i biegunie południowym.

Brak obrazka

„Technika obserwacji, którą zastosowaliśmy, polega na tym, że wszystkie te teleskopy w tym samym momencie kierują się w stronę określonego obiektu i zbierają informacje” – mówiła dr Monika Mościbrodzka.

„Dzięki temu możemy osiągnąć bezprecedensową rozdzielczość. Event Horizon Telescope ma moc obserwacyjną, którą osoba stojąca w Paryżu mogłaby użyć, aby odczytać tekst gazety znajdującej się w Nowym Jorku” – dodaje członkini Event Horizon Telescope.  

Na zdjęciu uchwycono oprócz samej Czarnej Dziury – dysk akreacyjny – wirująca struktura złożona z pyłów i gazów (rozerwane m.in. planety czy gwiazdy), które opadają na silny ośrodek grawitacyjny. Sam jest wielokrotnie większy od samej czarnej dziury.

REKLAMA

fot. NASA

Naukowcy mają nadzieję, że możliwość fotografowania czarnych dziur i ich bezpośredniego otoczenia dostarczy im nowych informacji na temat grawitacji – najmniej zrozumianej spośród czterech tzw. fundamentalnych sił działających we Wszechświecie.

onet

REKLAMA

Komentarze