Pracownik muzeum Polin: Żydzi mieszkają w Polsce od 1000 lat

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Piotr Kowalik, pracownik muzeum historii żydów polskich opowiadał dzieciom w programie TVP o katolickim zabarwieniu “Ziarno” o legendzie na temat przybycia żydów na tereny polskie już 1000 lat temu.

Emisja odcinka pt. “Żydzi – nasi starsi bracia w wierze” programu o katolickim charakterze “Ziarno” wyemitowany został w 2016 roku na obchody Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim.

Pracownik muzeum historii żydów polskich – Polin- Piotr Kowalik opowiadał dzieciom o przybyciu żydów do Polski –

“Kiedy przybyli właśnie jakieś 1000 lat temu – to całkiem sporo, prawda? – właśnie na tereny Polski, którą porastał taki gesty las, jaki widzicie na tych ekranach. Modlili się, pytali się Boga, czy tutaj będzie dobre miejsce do życia, czy tutaj będziemy mogli mieć nowy spokojny dom?”

Czytaj więcej: Ludzie powinni pozostać w krajach, w których się urodzili

Jak podaje legenda, rozległ się głos z nieba – właśnie padły te dwa słowa hebrajskie: POL IN – tu odpoczniesz. Inna wersja mówiła, że opadła kartka z tymi słowami”

– twierdził Kowalik.

“No i tak to właśnie jest, że od 1000 lat Polska jest domem dla Żydów” – zaznaczył

https://twitter.com/_nazimno/status/1112952601895731200

W dalszej części programu opowiadał o części miasta Krakowa – Kazimierzu, które stało się dzielnicą, mówiąc o nim niegdyś “największe miasto żydowskie w Europie”.

Należy przypomnieć, że do Kazimierza przesiedlono decyzją króla Polski Jana Olbrachta żydów z Krakowa, głównie bankierów, którym zarzucano lichwę oraz przyczynianie się do zubożenia polskich mieszczan.

Twitter/vod.tvp

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY