Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie rozstrzelanych zostało siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. ta data obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego ze Zrzeszenia WiN, Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i innych organizacji, którzy stanęli do walki z komunistycznym reżimem. Ich liczbę szacuje się na 120-180 tys. osób. Ostatnim z tych, którzy walczyli z komunistami był sierż. Józef Franczak, zamordowany w październiku 1963 r.

Czytaj również: Zandberg atakuje Żołnierzy Wyklętych: “Bandziory i hitlerowscy kolaboranci z NSZ”

W tych dniach w całym kraju ma miejsce wiele inicjatyw upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych. Wiele z nich podejmowanych jest przez środowiska narodowe. W Warszawie środowiska narodowe organizują kolejny już Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Marsz rozpocznie się o 18:00. Manifestanci wyruszą spod byłego więzienia przy ul. Rakowickiej 37. Wydarzenie organizują ONR ABC, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, WiN Inspektorat Warszawa i Żołnierze Chrystusa.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY