Macron z wizytą na Targach Rolnictwa: Tłum ludzi, dużo emocji i “żółte kamizelki”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. kremlin.ru

Macron odwiedził Targi Rolnicze, które zostały otwarte w najbliższą sobotę w Paryżu, w centrum wystawowym Porte de Versailles, i potrwaja do 3 marca.

Targi Rolnicze, podczas których oczekuje się odwiedzin dziesiątek tysięcy gości w ciągu najbliższych dziewięciu dni, rozpoczęły się w sobotę 23 lutego. Z tej okazji Emmanuel Macron starał się uspokoić obawy rolników, martwiących się o swoją przyszłość.

Prezydent udawał “patriotycznego” obrońcę francuskiego modelu rolnictwa w przyszłej Wspólnej Polityce Rolnej (WPR). Słowa Macrona zostały pozytywnie przyjęte przez uczestników tych targów.

“Będziemy czekać na efekty”

W prawie godzinnym przemówieniu Prezydent Republiki obiecał “z niczego nie rezygnować”, broniąc przy tym “siły francuskiego modelu” i prosząc o zaakceptowanie paktu “WPR” (Wspólnej Polityko Rolnej), który jako jedyny może zagwarantować europejskim konsumentom “dostępną i wysokiej jakości żywność”.

“Dzisiejsza rolnicza Europa jest zagrożona z zewnątrz wobec wielkich potęg, takich jak Rosja, Chiny czy Stany Zjednoczone, ale także “od wewnątrz”, powiedział, wskazując, na “suwerenność żywnościową, środowiskową i przemysłową” kontynentu europejskiego.

“Będziemy czekać na efekty, ale wydaje się, że zrozumieli problem rolnictwa” – odpowiedział Samuel Vandaele, ze Związku Młodych Rolników.

Czytaj także: Macron potępia “antysemickie obelgi” przeciwko Finkielkraut’owi. Wszczęto dochodzenie

Całkowicie inne zdanie ma Marine Le Pen, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego. Potępiła w oświadczeniu “fałszywe przemówienie” prezydenta, “który bardzo uważał, aby nie zdradzić tego, że jego wielki projekt “ambitnej WPR” jest całkowicie przeciwny obecnej reformie przeprowadzonej przez Berlin i Brukselę “.

Obecny w Paryżu Europejski Komisarz ds. Rolnictwa, Irlandczyk, Phil Hogan powiedział AFP, że “zgadza się w większości ” z wizją Emmanuela Macrona, w szczególności w kwestii rentowności rolników, przemian ekologicznych i modernizacji programu “WPR”.

“Znaczna część programu WPR będzie musiała być poświęcona środowisku” – dodał Macron. Negocjacje dotyczące przyszłej WPR dopiero się rozpoczynają, a wybory europejskie stają się coraz bliższe (od 23 do 26 maja).

“Powinien był uczynić więcej dla związku pomiędzy suwerennością żywnościową a transformacją rolno-ekologiczną” – komentowała dla AFP, Aurélie Catallo, przedstawicielka ruchu “dla innej WPR”, która skupia środowiskowa, organizacje pozarządowe i ruchy chłopskie.

“Aby stworzyć europejskie oddziały, o których opowiadał prezydent, musimy zakończyć tworzenie naszych sektorów we Francji, aby służyć jako przykład” – ostrzegł Jeremy Decerle, przewodniczący Związku Młodych Rolników, gratulując jednocześnie “ambitnego przemówienia skierowanego do młodych ludzi”.

“Z niczego nie rezygnuję”

Emmanuel Macron, oklaskiwany przez delegację działaczy z La République en Marche (partia Macrona) po przybyciu do pawilonów targów, rozpoczął swoją wizytę, pierwsze prawdziwe publiczne wyjście Prezydenta Republiki od początku ruchu “żółtych kamizelek”.

W trakcie mówił przede wszystkim o programie zaplanowanym w celu obrony działań już rozpoczętych przez rząd, o nowej ustawie żywnościowej mającej na celu zrównoważenie różnic między rolnikami, przemysłowcami i dystrybutorami.

Ściskając dłonie uczestnikom i robiąc sobie z nimi selfie, wizyta Macrona była przerywana różnymi scenami. Jak podkreśla francuski L’OBS opiewała on we “wzruszające momenty” – m.in. Macron wziął w ramiona niepełnosprawnego emeryta, a później tunezyjskiego imigranta, obydwoje płakali z powodu uwikłania w biurokratyczną mordęgę.

Cztery godziny później, jeden hodowca podarował mu kozę o imieniu „Désiré”, która dołączy do Agathe i Marianne, dwóch kur z Elysee, podarowanych podczas targów w 2018 roku. Prezydent rozmawiał również z producentem mleka z Côtes d’Armor, Stéphane Incrédule. Potępił on niskie wynagrodzenie rolników, niższe niż ich koszt, Macron odpowiedział: “Nie poddaję się.”

Moralny niepokój

Jeśli francuscy rolnicy wiele oczekują od WPR, mają również natychmiastowe wymagania: sprzedać swoje produkty po cenach, które pozwolą im żyć i inwestować w bardziej ekologiczne gospodarstwa i nie podlegać ciągłej krytyce.

Nie ignoruję codziennych trudności ” rolników “, niemniej jednak zauważam, że z powodu zbiorowej mobilizacji […] sprawy się poprawiają” – powiedział Emmanuel Macron. Dzień wcześniej minister rolnictwa Didier Guillaume ubolewał nad tym, “że nadal istnieją rolnicy, którzy popełniają samobójstwo co dwa dni”.

Po lunchu prezydent spotkał się z Patrickiem Maurinem, posłem z Marmande (Lot-et-Garonne), który chciał mu dać zeszyt “pretensji”, zebranych podczas wizytacji rolników od Le Touquet (wakacyjna rezydencja Macrona) do Paryża, wyrażających moralny niepokój rolniczego świata.

85% Francuzów ma dobrą opinię o rolnikach, według ankiety Odoxa-Dentsu Consulting dla France Info i Le Figaro. Sektor rolniczy natomiast nie jest w stanie przyciągnąć młodych ludzi i bezrobotnych, podczas gdy wciąż brakuje rąk do pracy.

I “Żółte kamizelki”?

Strach przed zakłóceniem wizyty prezydenta przez “żółte kamizelki” nie spełnił się: Eric Drouet, jeden z liderów ruchu nie zdołał “zbliżyć się” do prezydenta i ostatecznie odszedł, aby dołączyć do protestów żółtych kamizelek w centrum Paryża.

Szef państwa spotkał jednak wczesnym popołudniem mężczyznę wymachującego kamizelką: Jestem spokojną żółtą kamizelką, nie jestem zły, wyjdź Pan ze swojego świata, Panie Macron – mówił do niego demonstrant.

Nieco wcześniej, inna osoba z “żółtych kamizelek”, 32-letni Jonathan, został natychmiast usunięty z otoczenia prezydenta po tym, jak wymachiwał żółtą kamizelką z napisem “Tak dla RIC: Referendum Obywatelskiego”.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY