REKLAMA

Macron potępia „antysemickie obelgi” przeciwko Finkielkraut’owi. Wszczęto dochodzenie

Macron potępia „antysemickie obelgi” przeciwko Finkielkraut’owi. Wszczęto dochodzenie

Podczas paryskiej demonstracji „żółtych kamizelek” Alain Finkelkraut, znany filozof akademicki został obrażony przez grupę protestujących. Mężczyzna usłyszał m.in. „Spadaj stąd, brudny, gówniany syjonisto!” 

Finkielkraut został znieważony i wygwizdany podczas demonstracji w dzielnicy Montparnasse w Paryżu: „Spadaj stąd, brudne syjonistyczne gówno”, „Wielkie gówno syjonistyczne”, „My jesteśmy narodem”, „Francja jest nasza” – krzyczało kilku demonstrantów maszerujących Boulevard du Montparnasse, którzy przypadkowo natrafili na naukowca idącego ulicą.

Prokuratura Paryska ogłosiła w niedzielę rozpoczęcie śledztwa po zniewagach, których obiektem był filozof Alain Finkielkraut, podczas demonstracji „żółtych kamizelek” w sobotę w Paryżu.

Czytaj także: Żółte kamizelki nadal protestują. Zamieszki w Paryżu, Bordeaux i Tuluzie

Dochodzenie jest otwarte z uwagi na „publiczna zniewagę ze względu na pochodzenie etniczne, narodowość, rasę lub religię, przez słowo, pismo, wizerunek lub środki publicznego udostępnienia drogą elektroniczną”. powiedział prokurator. Dochodzenie jest powierzone BRDP (Brygada Zwalczania Zbrodni Personalnych).

Antysemickie obelgi wobec tego naukowca „są całkowitym zaprzeczeniem tego, kim jesteśmy i co czyni nas wielkim narodem” napisał w sobotę na Twitterze Emmanuel Macron.

„Syn polskich emigrantów staje się francuskim naukowce. Alain Finkielkraut jest nie tylko człowiekiem wielkiego pokroju, ale i symbolem tego co Republika, wszystkim oferuje” – dodał Macron w innym tweecie.

Politycy, w tym członkowie rządu, natychmiast potępili to zajście. „Otrzymałem dużo telefonów wsparcia i wiele osobistości skontaktowało się ze mną. Emmanuel Macron zadzwonił do mnie, aby mnie wesprzeć i wyrazić swoje zrozumienie . Nie znam go dobrze, byłem bardzo zaskoczony, ponieważ zdarzyło mi się go krytykować, ale byłem wzruszony ” – powiedział paryski intelektualista, który nie zamierza składać skargi.

REKLAMA

Komentarze