Koniec wojny handlowej już blisko – Trump pozytywnie o dialogu z Chinami

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Prezydent USA Donald Trump powiadomił na Twitterze o przedłużeniu okresu zawieszenia broni w konflikcie handlowym USA-Chiny. Obecny tok postępowania według Głowy USA przebiega pozytywnie. Koniec rozmów zaplanowany jest na marzec, gdzie Trump spotka się z Xi Jinping.

Czytaj więcej: Prezydent Wenezueli ogłosił zerwanie stosunków dyplomatycznych z Kolumbią

Termin nałożenia ceł upływa 1 marca. Jest ono postrzegane jako koniec zawieszenia broni w wojnie handlowej między USA, a Chinami.

W tym czasie pomiędzy oboma krajami odbywały się gorące negocjacje, które miały na celu wypracować jak najlepsze rozwiązania dla obu stron. Jeśli nie doszłoby do porozumienia, zostałyby nałożone obustronne cła.

“Jest mi bardzo przyjemnie, że mogę donieść, iż Stany Zjednoczone poczyniły istotne postępy w rozmowach handlowych z Chinami w tym, co dotyczy zagadnień strukturalnych, takich jak: ochrona własności intelektualnej, przepływ technologii, rolnictwo, usługi, wykorzystanie walut w rozliczeniach wzajemnych” – pisał Donald Trump.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1099800961089003522

“W związku z tym, że rozmowy były tak produktywne, odkładam ponowne nałożenie amerykańskich ceł i taryf, co miało nastąpić 1 marca”  – zapowiedział Prezydent Trump.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1099803719435239426

Do czasu spotkania w Mar-a-lago zaplanowanego na 1. marca Prezydent USA wyraził głębokie nadzieje na kolejne udane wypracowania, gdzie obie głowy państwa, będą mogły podpisać umowę.

Pochlebstwa w kierunku Prezydenta Chin

Prezydent Trump podziękował chińskiemu przywódcy za pomoc w ustaleniu spotkania z liderem Korei Północnej Kim Dżong Un –

“Prezydent Xi był bardzo pomocny w ustaleniu mojego spotkania z Kim Dżong Un. Ostatnią rzeczą dla Chin jest posiadanie sąsiada z arsenałem nuklearnym. Sankcje Chin i Rosji okazały się być pomocne. Mamy świetne relacje z przewodniczącym Kim”.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1099656646840778752

Entuzjazm spowodowany dobrymi relacjami wskazuje na dobry kierunek negocjacji.

W pozytywny sposób wypowiedziała się również strona chińska, tonując jednakże ekspresję oświadczeń. Agencja informacyjna Xinhua podała, że w rozmowach osiągnięto znaczny postęp. W depeszy nie wskazano na wypracowane obszary.

Rozmowy handlowe z udziałem przedstawicieli USA i Chin były prowadzone od czwartku w stolicy Stanów Zjednoczonych.

Stronę amerykańską reprezentował sekretarz skarbu Steven Mnuchin i Robert Lighthizer delegat ds. handlu, natomiast chińską wicepremier Liu He określany jako specjalny wysłannik Xi Jinpinga.

Tematem chińsko-amerykańskich negocjacji są m.in. takie kwestie, jak: wymuszanie transferów technologii, cyberkradzieże, ochrona praw własności intelektualnej, usługi, kursy walut, rolnictwo i pozataryfowe bariery rynkowe.

Onet

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY