Izraelski minister Katz nie zamierza przepraszać Polski

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Szef dyplomacji Israel Katz stwierdził, że nie przeprosi Polski za obraźliwe słowa. Ponadto w wywiadzie dla izraelskiej stacji telewizyjnej Reshet 13 powiedział, że wielu Polaków współpracowało z z niemieckim okupantem.

Czytaj także: „Skoro Polska to istotny partner dla USA, to dlaczego wciąż potrzebujemy wiz?” Mosbacher odpowiada

Kilka dni temu stwierdził dla izraelskiej telewizji i24News , że – “Nikt nie będzie mówił nam w jaki sposób mamy się wyrażać i jak wspominać naszych poległych”.

“Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” – mówił Katz, po czym dodał – “byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami”.

Po tych skandalicznych wypowiedziach nowego Ministra Spraw Zagranicznych polski rząd odwołał wyjazd Czaputowicza do Jerozolimy na szczyt Grupy Wyszehradzkiej.

Polski dyplomata skomentował to wówczas – “Sądzimy, że podjudzają antysemityzm i rasizm. Mamy nadzieję, że strona izraelska wycofa się z tych słów. Szczyt V4 został na naszą prośbę odwołany” – kwitując, że takie słowa są niedopuszczalne.

Amerykańska ambasador potępia skandaliczne słowa

Georgette Mosbaher potępiła wypowiedź izraelskiego dyplomaty pisząc na portalu społecznościowym – “Między bliskimi sojusznikami, takimi jak Polska i Izrael, nie ma miejsca na takie obraźliwe komentarze jak wczorajsza wypowiedź izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza”.

Polacy kolaborowali z nazistami

W czwartek okazało się, że Katz nie ma najmniejszego zamiaru przepraszać brnąc dalej w swych oskarżeniach. Podczas wywiadu stwierdził, że nie żałuje swych słów. Insynuował Polakom kolaborację z niemieckimi nazistami.

Wypowiedź padło zaraz po rozmowie telefonicznej polskiego dyplomaty Jacka Czaputowicza z Sekretarzem Stanu Mike Pompeo.

MSZ w oficjalnym komunikacie podało, że Czaputowicz podziękował – “Swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za reakcję ambasador Mosbacher na budzące sprzeciw słowa ministra spraw zagranicznych Izraela. Zaakcentował fakt odnotowywania wielu głosów międzynarodowych wspierających Polskę w zaistniałej sytuacji. Sekretarz Stanu USA wyraził pełne zrozumienie dla negatywnego stanowiska Polski wobec nieprzyjaznych wypowiedzi strony izraelskiej”.

wp.pl

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY