Dalszy ciąg afery Huawei – Chińczycy otrzymywali informacje o tajnym projekcie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. pixabay.com / CC

Były oficer ABW miał przekazywał chińskiemu wywiadowi informacje w sprawie tajnego, polskiego projektu dotyczącego bezpieczeństwa.

Przypominamy, że na początku stycznia Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo. Sąd zdecydował o areszcie podejrzanych na trzy miesiące.

Zatrzymani mężczyźni to Piotr D., były funkcjonariusz polskich służb specjalnych oraz Weijing W., dyrektor polskiego oddziału Huawei. Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że obaj prowadzili działalność szpiegowską przeciwko Polsce.

RMF FM dowiedziało się, że Piotr D. miał przekazywać chińskiemu wywiadowi poufne informacje o tajnym projekcie informatycznym dotyczącym bezpieczeństwa kraju. Cały projekt dotyczył stworzenia struktur telekomunikacyjnych w sferze bezpieczeństwa w sieci.

Piotr D. pracował w służbach do 2011 r. Doradzał ówczesnemu szefowi ABW gen. Krzysztofowi Bondarykowi.  Piotr D. był również konsultantem w Kancelarii Premiera Rady Ministrów od maja 2016 do grudnia 2016. W latach października 2005 do listopada 2009 był jednym z dyrektorów w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mimo, że nie miał pełnych informacji dotyczących tajnego projektu, to jak przekonuje portal dorzeczy.pl “przekazane przez niego informacje i tak były bardzo ważne.”

Czytaj również: Huawei zdeterminowane do dalszych inwestycji w Polsce

W dobie oskarżeń o szpiegostwo m.in. w Polsce, koncern Huawei oferuje wybudowanie w naszym kraju centrum cyberbezpieczeństwa oraz inne inwestycje za około 2 mld dolarów.

dorzeczy/rmffm
Dodano w Bez kategorii

POLECAMY