REKLAMA

Huawei zdeterminowane do dalszych inwestycji w Polsce

Huawei zdeterminowane do dalszych inwestycji w Polsce

REKLAMA

W dobie oskarżeń o szpiegostwo m.in. w Polsce, koncern Huawei oferuje wybudowanie w naszym kraju centrum cyber-bezpieczeństwa oraz inne inwestycje za około 2 mld dolarów.

Szef chińskiej firmy, Tonny Bao liczy, że polski rząd zaakceptuje to “rozwiązanie godne zaufania”. Uruchomienie Centrum Transparentności i Cyberbezpieczeństwa w Warszawie miałoby pokazać polskim władzom, że sprzęt i infrastruktura Huawei są bezpieczne.

W styczniu tego roku, gdy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymania pod zarzutem szpiegostwa, Weijinga W. jednego z dyrektorów chińskiej firmy w Polsce, pojawiły się wątpliwości co do bezpieczeństwa polskich obywateli.

Czytaj więcej: Polak i Chińczyk podejrzani o współpracę z chińskimi służbami

Podobne centra w Europie

Huawei otworzyło podobne ośrodki mi.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Głównym celem tych placówek jest zapewnienie, że ich sprzęt nie zawiera tzw. “back door’ów” umożliwiających chińskiemu wywiadowi zbierania danych. Z początkiem marca, Huawei otworzy w Brukseli europejskie centrum bezpieczeństwa. Odpowiadać ono będzie za kontakt z rządami UE, ale również operatorami telekomunikacyjnymi.

Po zatrzymaniu Weeijinga W. chiński potentat  zadeklarował również otwarcie w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe, a także centrum techniczne w Katowicach. Łącznie za zapowiadane inwestycje w naszym kraju planowany jest wydatek rzędu 2 mld zł. W tym czasie planuje się zatrudnić 500 specjalistów.

REKLAMA

Polska jest jednym z priorytetowych krajów dla Huawei, a równocześnie ważnym rynkiem w obszarze B2B i B2C. Dotyczy to wszystkich rynków zbytu: konsumentów, przedsiębiorstw i operatorów – zaznacza Tonny Bao.

W ciągu trzech lat w naszym kraju chińczycy zapłacili w postaci podatku 630 mln zł, w tym za sam zeszły rok 250 mln zł. W Polsce według koncernu zatrudnia się ponad 4 tys. osób (w tym 3 tys. pośrednio). Otwarto również regionalną siedzibę zarządzającą operacjami w 28 krajach z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Skandynawii.Bez wątpienia Huawei to największy producent smartfonów z Chin oraz największy dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej na świecie.

Bez wątpienia Huawei to największy producent smartfonów z Chin oraz największy dostawca infrastruktury telekomunikacyjnej na świecie. Istotny koncern może wypaść z gry o ewentualny kontrakt na budowę sieci 5G w naszym kraju, z powodu ostatniej afery szpiegowskiej. Regionalny dyrektor ds. publicznych Austin Zhang, przestrzegał niedawno, że jeśli tak się stanie, Huawei będzie starał się „za wszelką cenę bronić biznesu i reputacji w Polsce”.

Ponad 30 kontraktów na budowę sieci 5G

Huawei pozyskało 18 kontraktów w samej Europie, a na świecie ponad 30. Związku z zatrzymaniem Meng Wanzhou w Kanadzie, córki współwłaściciela koncernu odnotowano mniejsze zainteresowanie usługami chińskiej marki.

Meng Wanzhou to dyrektor finansów chińskiego koncernu, którą oskarżono w USA m.in. o transakcje z Iranem, kraj objęty sankcjami. Badany jest również tam wątek szpiegostwa przemysłowego. Huawei według informacji miało wykradać technologie T-Mobile w Waszyngtonie.

Rzeczpospolita

REKLAMA

Komentarze