Theodore McCarrick wydalony ze stanu kapłańskiego

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Theodore McCarrick, emerytowany abp Waszyngtonu, karnie wydalony ze stanu kapłańskiego.. Latem 2018 został zmuszony do rezygnacji z tytułu kardynała.

Theodore McCarrick w czerwcu 2018 roku został oskarżony o molestowanie seksualne chłopców. Działo się to w latach 1971-1972 w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Kardynał nie przyznał się jednak do winy.

Archidiecezja powołała specjalną komisję, która uwiarygodniła otrzymane kilka miesięcy wcześniej informacje. Papież Franciszek przyjął rezygnację McCarricka z zasiadania w Kolegium Kardynałów, jednocześnie zawieszając go w sprawowaniu funkcji wynikających ze święceń.

Czytaj również: Kardynał Bergoglio krył biskupa – homoseksualistę

Amerykański serwis The Church Militant, że w tej sprawie istnieje podobieństwo postępowania wobec eks-kardynała McCarricka i biskupa Maccarone. Homoseksualne ekscesy duchownych są tuszowane przez hierarchię i dopiero gdy okaże się, że są one jednocześnie przestępstwa w świetle prawa karnego są ujawniane i publicznie piętnowane.

Ma być to skutkiem reguły postępowania wypracowanego przez samego Franciszka, który czyni rozróżnienie między grzechem a przestępstwem. To właśnie w taki sposób Franciszek bronił swojego zaufanego współpracownika ks. Battistę Riccę zamieszanego w gejowski seks-skandal w Urugwaju, gdzie m.in. awanturował się on w klubie dla pederastów, a następnie został pobity.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY