Promocja Biedronia w sondażach trwa: Propolska koalicja nieuwzględniona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

Wiosna to nowa partia Roberta Biedronia

W najnowszym badaniu IBRIS przeprowadzonym dla Rzeczpospolitej bardzo mocno akcentowano udział w ankiecie nowego ugrupowania Biedronia. Zastosowano dwa warianty uwzględniające brak Wiosny jak i jej udział, w którym to stanowi zagrożenie dla PO czy Kukiz’15.

Sondaż został przeprowadzony klika dni po konwencie nowego projektu politycznego, co znacząco wpłynęło na jej ostateczny wygląd.

Czytaj także: Nazwała na Twitterze transseksualistę mężczyzną. Policja aresztowała ją na oczach dzieci

Wiosna nie stanowi zagrożenia dla Zjednoczonej Prawicy. Prowadzi ona zdecydowanie w sondażach. Nieznacznie wpływa na ostateczne rezultaty. Przy obecności nowego ugrupowania Biedronia PiS posiada 37,1 proc., a bez niego pół procenta więcej.

Tasowanie opozycji

W pierwszym wariancie badanie wykazało, że w Sejmie znalazły by się takie ugrupowanie jak: PiS, PO (27,4 proc.), PSL z 6,8 proc. oraz Kukiz mający poparcie w postaci 6,4 proc. jak i SLD nieznacznie przegrywające z Kukizem 6,3 proc.

IBRIS uwzględniając jednak w wyborach partię Wiosna, zaczyna się zamieszanie na obecnej scenie politycznej. Ugrupowanie Biedronia uzyskało by poparcie rzędu 16, 2 procent. PO w takim momencie poparło by już 21, 8 proc. Oprócz PiSu do Sejmu wszedłby SLD z wynikiem nieznacznie przekraczającym próg wyborczy 5,2 proc.

Do polskiego parlamentu nie weszły by już za to obecne w tej kadencji Sejmu PSL (4,8) oraz Kukiz’15 (4,7). Nowoczesna otrzymała by zaledwie 0,6 procenta. W przeliczeniu na mandaty poselskie PiS uzyskał by 226, PO 121, Wiosna 85, SLD 10.

W sondażu nie uwzględniono istniejących już ugrupowań prawicowych takich jak: Ruch Narodowy, KORWiN, czy też Prawica RP, które tworzą własne koalicje na wybory do europarlamentu.

Badanie przeprowadzono na grupie 1100 respondentów.

WP.PL

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY