Izrael – Dymisja ministra obrony. Upadnie rząd Netanjahu?

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Beniamin Netanjahu.

Izraelski minister obrony Avigdor Lieberman podał się do dymisji po ogłoszeniu rozejmu z Hamasem. Stawia to pod znakiem zapytania przyszłość rządu Benjamina Netanjahu. Palestyna uznała to za sukces, a ONZ ma nadzieję na porozumienie na linii Izrael-Palestyna.

Lieberman jest zagorzałym przeciwnikiem Hamasu i od dawna nawoływał do ostrych działań przeciwko partii rządzącej de facto w Strefie Gazy. Krytykował także politykę Netanjahu.

Zawarty w tym tygodniu rozejm Lieberman nazwał „kapitulacją wobec terroru”. Zawieszenie broni zakończyło największą eskalację palestyńsko-izraelskiego konfliktu od czasów wojny 2014 r.

Chorwacka telewizja przeprasza za kłamstwa na temat marszu rządowego i pluje na Marsz Niepodległości

Lieberman pozbawił rząd Netanjahu pięciu mandatów, ponieważ wraz z nim z koalicji parlamentarnej odeszli politycy jego partii Yisrael Beitenu. W tej chwili Likud premiera ma tylko jednoosobową większość w Knesecie (61 na 120) mandatów.

Media w Izraelu sugerują, że może tam dojść do przyspieszonych wyborów parlamentarnych (przed listopadem 2019 r.). Mówi się, że Lieberman mógł zrezygnować ze stanowiska po to, aby przygotować do wyborów swoje ugrupowanie.

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY