Ruch Narodowy odniósł się do pytań referendalnych

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!

/ fot. ruchnarodowy.net

20 lipca br. o godz. 13 Ruch Narodowy zorganizował w Sejmie konferencję prasową. Na konferencji prezes RN, poseł Robert Winnicki i wiceprezes RN Krzysztof Bosak odnieśli się do propozycji pytań referendalnych. 

Dziś rano prezydent Andrzej Duda zaproponował 10 pytań, które miałby znaleźć się w referendum konsultacyjnym. Liderzy RN na konferencji prasowej odnieśli się w pierwszej kolejności do terminu referendum. Prezydent proponuje by odbyło się ono w dniach 10-11 listopada, na co prezes RN odpowiedział:

11 listopada powinniśmy świętować 100-lecie niepodległości, a nie uczestniczyć w sporze politycznym niskich lotów

Następnie liderzy RN skrytykowali prezydenta, ponieważ w większość pytań referendalnych ie dotyczy materii konstytucyjnej, jak np. kwestie socjalne.

W propozycji prezydenta są pytania, które nie powinny się pojawić np. pytanie o wpisanie chrześcijańskich fundamentów do Konstytucji. Według prezesa i wiceprezesa RN to powinno być poza dyskusją, ponieważ chrześcijańskie wartości muszą być fundamentem państwa polskiego niezależnie od opinii publicznej w danym momencie.

Największej krytyce zostało poddane pytanie o wpisanie do Konstytucji członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. To pytanie budzi wiele kontrowersji, ponieważ wpisywanie do Konstytucji członkostwa w organizacjach międzynarodowych podważa suwerenność państwa. Ponadto to pytanie przywołuje porównania o zapisie z 1976 r. w Konstytucji PRL wiecznej przyjaźni z ZSRR.

Konferencję zakończył apel posła Winnickiego:

Dlatego będziemy namawiać do głosowania przeciw Unii Europejskiej 10 listopada, a 11 zapraszamy wszystkich prawych Polaków na Marsz Niepodległości! – powiedział prezes RN

Dodano w Bez kategorii

POLECAMY